Geleneksel Diyarbakır evlerinin yapım teknikleri
The construction techniques of traditional Diyarbakir houses
  1. Tez No: 565065
  2. Yazar: ANIL İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır Geleneksel Evlerin yapım tekniklerini konu almaktadır. Bugüne kadar geleneksel evler yapım teknikleri hakkında yapılmış olan araştırmalar sonucu oluşan veriler, günümüz restorasyonlarında kullanmak üzere yetersiz kalmaktadır. Geleneksel evlerinin incelendiği bu çalışmada, restorasyon uygulamalarında özgüne uygun şekilde müdahale kararlarının alınmasına yardımcı olmak ve bu konuda çalışacaklara veri sağlamak, çalışmanın genel amacı olarak belirlenmiştir. Araştırmamız sonucunda tez kapsamına, daha önce belgelenmemiş birçok yapım detayları eklenmiş ve belirli konularda 3 boyutlu görsel anlatım yöntemleri ile yapım aşamaları kolaylıkla anlaşılacak şekilde hazırlanmıştır. Çalışma, evlerin çoğunlukta bulunduğu Suriçi bölgesinde yapılan incelemeler ve yürütülmekte olan restorasyon uygulamalarının izlenmesi sonucu gerçekleştirilmiştir. Günümüzde modern yapım teknolojisine yönelim sonucunda geleneksel yapım teknikleri unutulmaya yüz tutmuştur. Bu sebeple geleneksel yöntemlerin, uygulamacılar ve araştırmacıların desteğiyle bazı restorasyon uygulamalarında, renovasyon çalışmalarında yaşatılıyor olması, bu bilgilerin tekrar geri kazanımına ve unutulmamasına olanak sağlamaktadır. Çalışmanın sonuçlarından elde edilecek en önemli kazanç, kültürel mirasın belgelenmesi, Diyarbakır'da günden güne unutulmaya yüz tutan bir mimari geleneğin bilimsel bir bakış açısı ile yeniden canlandırılması ve günümüzün çağdaş restorasyon uygulamalarında yararlanılacak doğru bir kaynak niteliği kazandırması olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research has focused on the construction techniques of Diyarbakır Traditional Houses. The data obtained from the researches that have been done on traditional house building techniques to date are insufficient for use in today's restorations. In this study, where traditional houses are examined, the general purpose of the study is to assist in making intervention decisions in the restoration practices in accordance with the original and to provide data to those who will work on this issue. As a result of our research, many production details which were not previously documented were added to the scope of the thesis and the production stages were prepared in a way to be easily understood with 3 dimensional visual expression methods on certain subjects. The research was carried out as a result of the examinations carried out in the Suriçi region where the majority of the houses are and the monitoring of the restoration practices in progress. Today, as a result of the trend towards modern construction technology, traditional construction techniques have been forgotten. For this reason, the fact that traditional methods are kept alive in some restoration applications and renovations with the support of researchers and researchers enables this information to be recovered and not forgotten. The most important benefit to be obtained from the results of the study will be the documentation of the cultural heritage, the revival of an architectural tradition that has been forgotten day by day from a scientific point of view, and the fact that it will be used as a correct resource for contemporary restoration practices.