Güneydoğu Anadolu Bölgesi çayır-mera ve doğal vejetasyonlarında yetişen bazı vicia taksonlarında kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of some Vicia taxa growing in meadow-pastures and natural vegetations in the southeastern anatolia region of Turkey
- Tez No: 565453
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi doğal meralarından toplanan bazı Vicia taksonlarına ait kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada; ham protein (HP) %14.09-25.83, kuru madde (KM) %90.84-92.60, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) %15.39-31.56, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) %28.28-49.04, asit deterjanda çözünmeyen protein (ADP) %0.38-1.28, sindirilebilir kuru madde (SKM) %64.31-76.91, kuru madde tüketimi (KMT) % 2.73-4.24, nispi yem değerleri (NYD) 116.8-220.0 aralıklarında değişim göstermiştir. Kalite değerlerinden ADF, NDF ve ADP bakımından Vicia cracca subsp. stenophylla; SKM, KMT ve NYD bakımından V. assyriaca; HP ve KM bakımından V. sativa subsp. incisa var. cordata en yüksek değerleri vermişlerdir. Mineral maddelerden ise, Fosfor (P) %0.34-0.51, Potasyum (K) %1.47-3.75, Kalsiyum (Ca) %0.89-1.97 ve Magnezyum (Mg) %0.26-0.39 arasında değişmiştir. Mineral maddeler P ve Mg bakımından V. narbonensis var. narbonensis ve V. sativa subsp. incisa var. cordata; P ve K bakımından V. sativa subsp. sativa; Ca bakımından V. anatolica; Mg bakımından V. sativa subsp. nigra var. nigra, V. sativa subsp. nigra var. segetalis ve V. palaestina en yüksek değerleri vermişlerdir. Kalsiyum/Fosfor (Ca/P) değeri 1.757-5.548 ve Fosfor/(Kalsiyum+Magnezyum) [P/(Ca+Mg)] değeri ise 0.656-2.847 arasında değişmiştir. Vicia taksonları kalite standartları bakımından incelendiğinde V. assyriaca ve V. noeana var. noeana incelenen tüm özellikler bakımından en yüksek değer olan prime grupta yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine quality characters of some Vicia taxa collected in natural lands of Southeastern Anatolia Region of Turkey. Results were ranged from lowest to highest for crude protein (CP) 14.09-25.83%, dry matter (DM) 90.84-92.60%, acid detergent fiber (ADF) 15.39-31.56%, neutral detergent fiber (NDF) 28.28-49.04%, acid detergent protein (ADP) 0.38-1.28%, digestible dry matter (DDM) 64.31-76.91%, dry matter ıntake (DMI) 2.73- 4.24%, relative feed values (RFV) 116.8-220.01. In terms of quality values of ADF, NDF and ADP, Vicia cracca subsp. stenophylla; DDM, DMI and RFV V. assyriaca; CP and DM V. sativa subsp. incisa var. cordata gave the highest values. In terms of the mineral materials, Phosphor (P) ranged from 0.34-0.51%, Potassium (K) 1.47-3.75%; Calcium (Ca) 0.89-1.97% and Magnesium (Mg) 0.26-0.39%, K/(Ca+Mg) 0.656-2.847 and Ca/P 1.757-5.548. When the Vicia taxa are examined in terms of quality standards, V. assyriaca and V. noeana var. noeana was in the prime group, which is the highest value in terms of all investigated properties.