İdiopatik pes ekinovaruslu hastalarda ponseti yöntemiyle tedavi sonuçlarımız
Treatment results of the ponseti method in patients with idiopathic pes equinovarus
- Tez No: 565118
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞÜKRÜ SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Nisan 2006 ve Temmuz 2008 tarihleri arasında yapılan çalışmada, bu arada başvuran 16 konjenital Pes Ekinovarus hastasının 27 ayağına Ponseti yöntemiyle tedavi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 16 hastanın 12'si erkek(%75) 4'ü(%25) kız dı. Ortalama yaş 6 ay (5 gün–3,5 yaş), tedavi sonrası ortalama yaş 21 ay(10 ay 4 yaş)'dı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası Dimeglio ve Pirani deformite skorlarına göre değerlendirildi. Ortalama takip süresi 18 ay (5,5- 26 ay). Hastaların 12'sine alçılama tedavisi sonrası yeterli dorsifleksiyon elde edilemediği için perkütan aşil tenotomisi uygulandı. Alçılama bittikten sonra tüm hastalara Dennis Browne ortezi uygulandı Tedavi öncesi 12.81 olan ortalama Dimeglio skoru tedavi sonrası 2.56 olarak tespit edildi. Pirani skoru tedavi öncesi 4.125 iken tedavi sonrası ortalama değer 0.531 bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been done at the Republic of Turkey, Ministry of Health, Ataturk Education and Research Hospital, in the 2nd Orthopedics and Traumatology Clinic between April 2006 and July 2006. 16 patients' 27 legs with PES Ekinovarus problem assessed during the study and the treatment applied by the Ponseti method. 75 % (12 ones) of the 16 subjects was boys and so the 25% (4 ones) was girls. Mean of the age was 5-month (between 5-day and 3.5-year). Mean of age was 21-month (between 10-month and 4-year) after the treatment. Subjects were evaluated according to Dimeglio and Pirani deformity scores before and after the treatment. Mean of the evaluation time was 18 months (between 5.5 months and 256 months). Percutaneous achilles tenotomy were applied to 12 of the subjects because of enough dorsiflexion couldn't obtained after plaster treatment. Dennis Browne Orthesis applied to all subjects after plasterization has finished. While the mean of the Dimeglio score was 12.81 before the treatment, after the treatment it was 2.56. According to Pirani score, while the mean was 4.125 before the treatment, it was 0.531 after the treatment. When all findings, both before the treatment and after the treatment values that determined according to Dimeglio and Pirani scores, investigated by Student's-t test with 95% confidence interval (p < 0.05), it was found to be statistically significant for all pairs. This finding show out that treatment evaluation process was both significant and successful. Adopted opinion for initial treatment of Pes Ekinovarus is that it supposed to be conservative. Ponseti method in conservative treatment get high-success in short periods when the method applied by experienced surgeon. In unison with the literature, our results revealed good outcomes according to Dimeglio and Pirani scores.