Kriyobalon ile paroksismal atriyal fibrilasyon ablasyonunda pulmoner ven izolasyonu sonrası standart ilave ablasyon uygulanan ile ilave ablasyon uygulanmayan hastaların sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of patients who underwent standard additional ablation and paients without additional ablation after pulmonary vein isolation in paroxysmal atrial fibrillation ablation with cryoballon
- Tez No: 565119
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET GİRİŞ: Atriyal fibrilasyonda (AF) kriyobalon ile ablasyon etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemdir. İkinci jenerasyon kriyobalon ile standart ablasyon işleminde bir pulmoner ven (PV) izole olduktan sonra aynı vene bir kere daha ilave kriyoablasyon işlemi yapılmaktadır. İlave kriyoablasyon uygulanmadan yapılan uygulamalarda erken ve geç dönem sonuçlar ile ilgili veriler oldukça sınırlıdır. AMAÇ: Bu çalışmada ikinci jenerasyon kriyobalon ile ablasyon yapılan paroksismal AF'li hastalarda iki farklı uygulama yöntemi karşılaştırıldı: 1) PV'ler izole olduktan sonra ilave kriyobalon ablasyon uygulanmaması, 2) PV'ler izole olduktan sonra ilave kriyabalon ablasyon uygulanması. Her iki yöntemin akut işlem başarısı ve bir yıllık sinüs ritminde kalma oranlarının yanında işlem ile ilgili parametrelerin karşılaştırılması amaçlandı. YÖNTEM: Çalışmaya 136 hasta ( ortalama yaş 58 ±13, 76'sı erkek) dahil edildi. İlave ablasyon uygulanmayan 1. grupta 56 hasta ve ilave ablasyon uygulanan 2. grupta 80 hasta yer aldı. Tüm hastalara işlem öncesinde ve işlemden sonra 3, 6, 9, 12. aylarda ve sonrasında 6 ayda bir 24 saatlik holter izlemi yapıldı. İlk üç aylık dönemin (kör dönem) ardından semptomatik taşikardi atağı veya holterde saptanan asemptomatik otuz saniye ve üzerinde AF/Atriyal flutter/atriyal taşikardi saptanması nüks olarak kabul edildi. BULGULAR: Her iki grup yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı, sigara içiciliği, CHADSVASc skoru, laboratuvar ve ekokardiyografik veriler bakımından benzerdi. Birinci grupta 217 PV'ye 290 defa kriyoablasyon uygulandı (PV başına 1,34 ablasyon). İkinci grupta 312 PV'ye 722 defa kriyoablasyon uygulandı (PV başına 2,31 ablasyon). Her iki grupta ilk seferde (1. Grupta %82, 2. Grupta %80, p> 0,05) ve işlem sonunda başarılı PV izolasyon oranı benzerdi (1. Grupta %99,1, 2. Grupta %98,7, p>0,05). İşlem süresi 1. grupta ortalama 69,3 ±13,1 dakika olarak hesaplandı ve bu süre 2.
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction: Cryoablation is an effective and reliable therapy for atrial fibrillation (AF). In a standard ablation procedure using a second generation cryoballoon, repeat cryoablation is performed on the pulmonary vein (PV) after it has been isolated. There is limited data on the early and late outcomes of cryoablation without additional applications. Objective : This study compared two different therapy modalities using second generation cryoballoon in patients with paroxsymal AF: 1) After PV isolation, no additional cryoballoon ablation; 2) additional cryoballoon ablation after PV isolation. Immediate procedural success and ratio of patients remaining in sinus rhythm at 1 year, as well procedural parameters were compared. Methods: 136 patients (mean age 58±13, 76 male) were involved in the study. Group one contained 56 patients who did not have additional cryoablation, whereas group two was comprised of 80 patients who did have additional ablation. All patients underwent 24-hour Holter monitoring prior to the ablation procedure. Follow up Holter monitoring was done at 3, 6, 9, and 12 months after the procedure and every 6 months after that. After the first three months (blinding period) post procedure, relapse was defined as a symptomatic tachycardia attack or detection of an asymptomatic episode of AF/atrial flutter/atrial tachycardia lasting greater than or equal to thirty-seconds. Results: Groups were similar in terms of age, gender, presence of hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease, CHADSVASC score, smoking status, laboratory and echocardiographic findings. In group one, 290 cryoablations were performed on 217 PVs (1.34 ablation per PV). In group two, 722 cryoablations were performed on 312 PVs (2.31 ablation per PV). The PV isolation ratio was similar after the initial ablation (82.2% in group 1, 80% in group 2, p>0.005) and at the end of the procedure (99.1% in group 1, 98.7% in group 2, p>0.005).