Serebral vasküler patolojilerin 64-kesitli bt anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cerebral vascular pathologies with 64-section ct angiography
  1. Tez No: 565123
  2. Yazar: KEMAL MURAT HABERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İntrakranial vasküler yapıların değerlendirilmesinde dijital subtraksiyon anjiyografi(DSA) altın standart yöntem olarak güncelliğini korumaktadır. Ancak DSA'nın zaman alan, pahalı , %1 oranında komplikasyona,%0.05 oranında kalıcı nörolojik defisite neden olabilen invaziv bir yöntem olması intrakranial vasküler yapıların değerlendirilmesinde invaziv olmayan görüntüleme yöntemlerinin geliştirilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Son yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte BT anjiyografi ( BTA) ve manyetik rezonans anjiyografi (MRA) intrakranial vasküler yapıların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada intrakranial vasküler patoloji şüphesi olan olgularda 64 dedektörlü BTA'nın tanı ve değerlendirmede etkinliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. 01.2008/06.2009 tarihleri arasında 150 olgu, nöroloji, nöroşirurji, acil polikliniklerinden klinik ve/veya ağırlıklı olarak kranial BT bulgularına dayanılarak intrakranial vaskuler patoloji varlığından şüphelenilmesi üzerine, 41 olgu ise anevrizma klip operasyonunu takiben residu-rest anevrizma araştırılmasına yönelik olarak kliniğimize refere edilmiştir. Residü-rest anevrizma araştırılan 41 olgunun 13'ünde operasyon sonrası inceleme kliniğimizde gerçekleştirilmiş olup 28'inde operasyon öncesi Kranial BTA incelemeleri de kliniğimizde gerçekleştirimiştir. Dolayısıyla toplam 163 olguya 191 kranial BTA incelemesi yapılmış ve bu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların 88'i (%54) kadın, 75'i (%46) erkekdi, yaşları 4-79 arasında değişmekteydi. Tüm hastalara 64 kesitli BT ile (Aqullion 64, Toshiba, Tokyo, Japonya) kranial BTA incelemesi gerçekleştirildi. 163 olgunun 88'i (%54) kadın, 75'i (%46) erkek olup yaşları 4-79 arasında değişmekteydi. 13 olgu anevrizma klip operasyonu sonrası rest-rezidü saptanması amacıyla kliniğimize refere edilen olgulardı. 150 olgunun 51'inde (%34) BTA ile herhangi bir patoloji saptanmadı. Serebral vasküler patoloji saptanan toplam olgu sayısı 99 olup 82 hastada anevrizma,11 hastada serbral vasküler malformasyon, 6 hastada vasküler anomali saptandı. 64 ÇKBTA intrakranial vasküler patolojilerin değerlendirilmesinde hızlı ve kolay uygulanabilen bir yöntem olup tanıya ulaşma süresini kısaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital subtraction angiography (DSA) remains the gold standard method for the evaluation of intracranial vascular structures. However, DSA is a time-consuming, expensive, invasive method that can cause 1% complication and 0.05% permanent neurological deficits, necessitating the development of non-invasive imaging methods in the evaluation of intracranial vascular structures. In recent years, CT angiography (CTA) and magnetic resonance angiography (MRA) have been used in the evaluation of intracranial vascular structures with technological advances. The aim of this study was to investigate the efficacy of 64-detector CTA in the diagnosis and evaluation of patients with suspected intracranial vascular pathology. Between 01.2008 and 06.2009, 150 cases were referred to our clinic for the investigation of residual-rest aneurysm following aneurysm clip operation following suspicion of intracranial vascular pathology from neurology, neurosurgery, emergency polyclinics based on clinical and / or predominantly cranial CT findings. Thirty-one of 41 patients with residual-rest aneurysm were studied in our clinic and 28 of them performed pre-operative cranial CTA in our clinic. Therefore, 191 cranial CTA examinations were performed in 163 cases and included in this study. 88 (54%) of the cases were female and 75 (46%) were male. Their ages ranged from 4 to 79 years. All patients underwent cranial CTA with 64-slice CT (Aqullion 64, Toshiba, Tokyo, Japan). Of 163 patients, 88 (54%) were female and 75 (46%) were male. Their ages ranged from 4 to 79 years. 13 cases were referred to our clinic for rest-residual after aneurysm clip operation. No pathology was detected by CTA in 51 (34%) of 150 cases. A total of 99 patients with cerebral vascular pathology 82 patients had aneurysm, 11 patients had cerebral vascular malformation, and 6 had vascular anomaly. MDCTA is a quick and easy method for the evaluation of intracranial vascular pathologies and has shortened the time to reach the diagnosis.