Isı pompalı infrared kurutucuda dilimlenmiş limonun kurutulmasının performans analizi
Experimental analysis of sliced lemon drying in infrared dryer which is supported with heat pump
  1. Tez No: 565124
  2. Yazar: SİMGE PELİN ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ısı pompalı infrared bir kurutucuda dilimlenmiş limonun kurutulması deneysel olarak analiz edilmiştir. Deney düzeneği kapalı çevrim ve taze hava girişli olarak iki ayrı şekilde tasarlanmış ve aynı değerlerde deneyler yapılarak taze hava girişi olan ve olmayan sistemin kuruma kinetiğine etkileri karşılaştırılmıştır. 5 mm kalınlığında dilimlenmiş limonlar 6,6804 g su/g kuru madde başlangıç nem miktarından 60 °C sabit sıcaklıkta ve 595 m³/h giriş hava debisi şartlarında 0,045 g su/g kuru madde miktarına kadar kurutulmuştur. Kurutma işlemi kapalı çevrim sistemde 5 saat, taze hava girişli sistemde 6 saat sürmüştür. Literatürdeki çalışmalarda limon dilimlerinin infrared kurutucuda kurutulması incelenmiş ve kurutma işlemi 8 saat sürmüştür. Yapılan deney sonrasında ortalama COPws değeri taze hava girişli sistem için 2.67, kapalı çevrim sistem için 2.74 olarak bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda kapalı çevrim sistemin kurutma süresini, taze hava girişli sisteme göre %16.67 azalttığı tespit edilmiştir. Kurutulan limonların gözle analizi yapıldığında ürün kalitesi açısından iki sistem arasında fark olmadığı görülmüştür. Yurtiçi ve yurtdışı pazarda önemli yeri olan limon meyvesinin kurutularak değerlendirilmesinin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, drying sliced lemons with an infrared-heat pump dryer is analyzed. The testing apparatus is designed for two different systems: closed air loop and fresh air inlet. Experiments are competed with same values for both systems and the effects of these systems on drying kinetics are compared. 5mm thick sliced lemons are dried from 6,6804 g water/ g dry matter moisture content to 0,045 g water/ g dry matter moisture content at 60 °C constant temperature and 595 m³/h inlet air flow. The drying process completed in 5 hours with closed air loop system and in 6 hours with fresh air inlet system. In the literature studies, drying of the lemon slices in the infrared dryer was examined and drying process completed at 8 hours. The average COPws value calculated as 2.67 for fresh air inlet system and 2.74 for closed air loop system. According to experiments, drying time decreased 16.67% on closed loop system as against fresh air inlet system. Visual analysis of dried lemons showed no difference between the two systems in terms of product quality. It is considered that evaluating of lemon by drying process which has an important place in the domestic and international markets, will contribute greatly to the economy of the country.