Sosyal hizmet lisans öğrencilerinin kariyer planlaması: Yalova Üniversitesi örneği
Career planning of social work undergraduate students: Case of Yalova University
  1. Tez No: 565133
  2. Yazar: SEVCAN AYAN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal hizmet eğitimi almakta olan lisans öğrencilerinin kariyer planlarını yaparken mezun olduktan sonra çalışmak istedikleri kurumları ve çalışma yaşamında önem verecekleri faktörleri belirlemektir. Araştırma evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitimine devam eden Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü 1.2.3. ve 4. sınıflar oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelindedir. Veriler, araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden 355 öğrenciden hazırlanan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Karşılaştırmalı bulguları analiz etmek için t testi, korelasyon ve tek yönlü varyans analizi (Anova) testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin sosyal hizmet bölümünü seçme nedenlerinin başında, mesleği kendilerine uygun bulmaları gelmektedir. Kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre sosyal hizmet mesleğini kendi kişisel özelliklerine ve ilgi alanlarına daha uygun bulduğu saptanmıştır. Sosyal hizmetlerde kariyer olanakları ve çalışma alanları konusunda öğrencilerin yaklaşık % 50'si yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünmektedir. Sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu mezun olduktan sonra işsiz kalma kaygısı yaşamaktadır. Öğrencilerin mezun olduktan sonra çalışmayı tercih ettikleri kurumlar arasında ilk sırayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı almaktadır. Sosyal hizmet bölümü öğrencileri, çalışma yaşamında motivasyon faktörlerine daha çok önem vermektedirler. Öğrenciler çalışmayı düşündükleri kurumdan öncelikle çalışacakları işi/alanı seviyor olmalarını ve işyerinde kendileriyle ilgili alınacak kararlara katılma imkânı sunulmasını beklemektedirler. Ayrıca öğrencilerin çalışmak istedikleri işyerinden motivasyon ve hijyen faktörlerine yönelik beklentileri ile cinsiyet ve sınıf düzeyleri değişkenleri ile arasında istatiksel açıdan anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the institutions that they want to work in and the factors that they will give importance to in their working life after their graduation. The population of the research is Yalova University Faculty of Economics and Administrative Sciences Department of Social Work 1.2.3. and 4th grades. The research is in screening model. Data were collected by using a questionnaire prepared from 355 students who accepted to participate in the study voluntarily. SPSS 22 program was used for data analysis. In order to analyze the comparative findings, t-test, correlation and one-way analysis of variance (Anova) tests were used. According to the results of the research; One of the reasons why students choose social services department is to find the profession appropriate for them. It was found that female students found social work profession more suitable for their personal characteristics and interests than male students. Approximately 50% of students think that they have sufficient knowledge about career opportunities and working areas in social services. The majority of students in the social work department are concerned about becoming unemployed after graduation. The Ministry of Family, Labor and Social Services takes the first place among the institutions that students prefer to work after graduation. Social work students give more importance to motivation factors in working life. Students expect the institution they intend to work with firstly that they love the work / field they will work in and that they will be offered the opportunity to participate in decisions about them in the workplace. In addition, statistically significant differences were found between the students' expectations of motivation and hygiene factors from the workplace they wanted to work with and the variables of gender and grade levels.