Social innovation in public institutions: Its drivers and challenges a case study of social innovation in Turkey
Kamu kurumlarında sosyal inovasyon: Sürükleyicileri ve önündeki engeller Türkiye'de sosyal inovasyon üzerinde vaka çalışması
  1. Tez No: 565132
  2. Yazar: MEMDUH EREN GİDERLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÖKBULUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, İşletme, Public Administration, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal yenilik ve sosyal girişimcilik, sosyal refah alanında son zamanlarda artmakta olan ortak paydalar. Dikkat, kurumsal sosyal sorumluluğa odaklanır, ancak sosyal yenilik kavramı ve kurumsal sosyal sorumluluktan ayrılması hala“bulanık”tır. Özellikle kamu kurumlarında sosyal inovasyon yeterince çalışılmamış bir alandır. Bu tez, sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik kavramı üzerine kapsamlı araştırmalar sunmakta,“saf”teknolojik inovasyon ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramından farklı olan bu kavramların özelliklerini tartışmaktadır. Bu tez aynı zamanda, sosyal inovasyonun bölge, ülke ve küresel ölçekte sosyal refaha katkıda bulunma yöntemlerini tartışmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki kamu kurumları, durum çalışması değerlendirme formu kullanılarak farklı sektörler ve sosyal inovasyon kapasiteleri bağlamında tartışılacaktır. Kamu kurumlarının sosyal inovasyon alanındaki nitelikleri ve kısıtlamaları analiz edilecek ve nitel araştırma yöntemleriyle karşılaştırılacaktır. Tez, bilginin yayılmasını ve araştırma alanının geliştirilmesini kolaylaştıracak açık bir sosyal inovasyon anlayışına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Social innovation and social entrepreneurship are the common denominators in the area of social welfare, which has been increasing in recent times. The attention is focused on corporate social responsibility but the concept social innovation and its distinctions from the corporate social responsibility is still“fuzzy”. Especially, social innovation in public institutes is a field that is not sufficiently studied. This thesis provides comprehensive research on the concept of social innovation and social entrepreneurship, discusses the characteristics of these concepts, which are different from the concept of 'pure' technological innovation and corporate social responsibility. This thesis also discusses the ways in which social innovation can contribute to social welfare in the region, country and global scale. In this thesis, public institutions in Turkey will be discussed in the context of different sectors and social innovation capacities by using the case study evaluation form. The qualifications and limitations of public institutions in the field of social innovation will be analysed and compared with qualitative research methods. The thesis contributes to a clear understanding of social innovation that can facilitate the dissemination of knowledge and the development of the research field.