Hastanelerde çalışan sosyal çalışmacıların örgütsel bağlılıkları üzerine saha araştırması: Marmara Bölgesi örneği
The field of organizational commitment of social workers working in hospitals research: Marmara Region case
- Tez No: 565137
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmetler, İşletme, Health Care Management, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tıbbi sosyal hizmet günümüzde sosyal hizmetin temel çalışma alanlarından biri olarak devamlılığını sürdürse de; multi disipliner bir hizmet alanı olan sağlık alanında çalışan sosyal çalışmacılar halen ikincil meslek elemanı olarak görülmektedir. Özellikle hastanelerde çalışan sosyal çalışmacıların görev tanımı ile ilgili yaşanan karışıklıklar sosyal çalışmacının motivasyonunu etkilemekte, bu da hizmet sunumuna olumsuz şekilde yansımaktadır. Günümüzde çalışma hayatı kişilerin hayatının büyük bir çoğunluğunu kapsadığından çalışma hayatı ile ilgili yaşanılan sorunlar kişinin hem aile hem de sosyal yaşantısını doğrudan etkilemektedir. Ekonomik zorluklarla başa çıkmaya çalışan birey, içinde bulunduğu çalışma ortamında da huzur bulma çabası içindedir. Bu noktada örgütsel bağlılık kavramı hayli önem kazanmaktadır. Bu çalışmayla tıbbi sosyal hizmet alanınca çalışan sosyal çalışmacıların çalıştıkları alana bilhassa çalıştıkları hastanelere olan bağlılıkları incelenmek istenmiştir. Bu çalışma literatürde tıbbi sosyal hizmet alanında çalışan sosyal çalışmacıların örgütsel bağlılığının ölçülmesi ile ilgili yapılan ilk çalışma olduğundan, sosyal çalışmacıların bu alana yönelmeden önce alan ile ilgili fikir edinebilecekleri bir rehber olma niteliği taşımaktadır. Çalışma Marmara Bölgesi sınırları içinde bulunan ülkemizin de önemli büyükşehirleri arasında yer alan İstanbul, Bursa, Sakarya ve Kocaeli illerinde hizmet veren devlet/ eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan sosyal çalışmacılar ile yürütülmüştür. Bu araştırmada nicel yöntemlerden anket yöntemi kullanılmış olup 121 anket uygulanarak toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Anketin birinci bölümü demografik bilgilerden oluşuyorken ikinci bölümünde ise Allen ve Mayer tarafından geliştirilen, geçerliliği ve güvenilirliği yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından da test edilmiş olan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ne yer verilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan analizlerde sosyal çalışmacıların görev yaptığı birimler ve kuruma olan örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although medical social work continues as one of the main working areas of social work today; Social workers working in the field of health, which is a multi-disciplinary service field, are still seen as secondary professional staff. In particular, the confusion about the job description of the social workers working in hospitals affects the motivation of the social worker and this is reflected in the service provision in a negative way. However, today's working life covers the majority of people's lives and the problems of working life directly affect both the family and social life of the person. The individual trying to cope with the economic difficulties is in an effort to find peace in his / her working environment. At this point, the concept of organizational commitment becomes very important. In this study, it was aimed to examine the social workers working in the field of medical social services and their loyalty to the hospitals they work in. This study is the first study on the measurement of the organizational commitment of social workers in the field of medical social work in the literature and it is a guide that social workers can get an idea about the field before they go to this area. The study was carried out with social workers working in state / education and research hospitals serving in Istanbul, Bursa, Sakarya and Kocaeli provinces, which are among the major metropolitan cities in the Marmara Region. In this study, the questionnaire method was used for 121 quantitative methods and the collected data were analyzed with SPSS program. The first part of the survey consists of demographic information while the second part of the questionnaire includes the ise Organizational Commitment Scale ılar developed by Allen and Mayer, whose validity and reliability have been tested by both domestic and foreign researchers. In the analyzes conducted within the scope of the research, it was seen that there was a significant relationship between the social workers' organizational units and their organizational commitment.