Lumbal spinal stenozu olan bireylerde postür, kas kuvveti ve EMG verilerinin incelenmesi
Analysis of posture, muscular strength and EMG data in individuals with lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 565154
  2. Yazar: AHU ZİLELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı lumbal spinal stenoz (LSS) tanısı konmuş bireylerle sağlıklı bireyler arasında ağrı, derin lumbal kas kuvveti, kas aktivasyonu ve postür açısından fark olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmaya başvuran yaş ortalaması 55.19 ±10.41 (yıl), olan 48 LSS tanısı konmuş (hafif spinal stenoz, orta spinal stenoz ve ağır spinal stenoz) hasta dahil edildi. Kontrol grubunda ise yaş ortalaması 58.15 ±8.44 (yıl), olan 48 gönüllü sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin ağrı değerlendirmesi vizüel analog skala (VAS) ile, postür ve omurga hareketliliği değerlendirmesi spinal mouse cihazı ile, derin lumbal kasların kuvvet değerlendirmesi stabilizer biyofeedback cihazı ile, kas aktivasyonu değerlendirmesi yüzeyel elektromiyografi (yEMG) ile, günlük yaşam aktivite yeterliliği Oswestry Bel Özürlülük İndeksi (ODI) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out whether there is difference between individuals diagnosed with LSS and healthy individuals in terms of pain, deep lumbar muscle strength, muscle activation and posture. The scope of the study consists of 48 LSS diagnosed patients (mild lumbal spinal stenosis, moderate lumbal spinal stenosis, severe lumbal spinal stenosis) with 55.19 ±10.41 (years) age average. Control group consists of 48 voluntary and healthy individuals with 58.15 ±8.44 (years) age average. Pain of the individuals is assessed by visual analogue scale (VAS), posture and spinal activity is measured by spinal mouse device, strength of the deep lumbar muscles is assessed by stabiliser bio-feedback device, muscle activation is assessed by surface electromyography (sEMG), daily life activity efficacy is measured by Oswestry Disability Index (ODI).