Hipertansif ve normotansif hastalarda etomidatın hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the hemodynamic effects of etomidate between hypertensive and normotensive patients
- Tez No: 565155
- Danışmanlar: UZMAN SİNAN UZMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Etomidat indüksiyonunun hipertansif ve normotansif hastalarda hemodinamik etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Etik komite onayı ve hastaların yazılı ve sözlü onamları alındıktan sonra genel anestezi altında çeşitli elektif cerrahi girişim uygulanacak olan 40 ardışık ASA I-II hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı: Grup H (Hipertnasif hastalar), Grup N (Normotansif hastalar). Hastalar anestezi indüksiyonundan önce fentanil ve midazolam ile premedike edildi. Anestezi indüksiyonu etomidat 0.3 mg/kg and rokuornyum 0.6 mg/kg ile yapıldı. Arteriyal basınçlar ve kalp hızı şu zamanlarda ölçüldü: kontrol, entübasyon öncesi ve entübasyondan 1, 3, 5 dakika sonra. Grup ayrımından habersiz bir anestezist tarafından miyoklonik hareketler ve hemodinamik parametreler kaydedildi. Ana Sonuçlar: Hemodinamik parametreler tüm dönemlerde hipertansif hastalarda daha yüksekti fakat kabul edilebilir klinik sınırlar içindeydi. Sonuç: Ne hipertansif ne de normotansif hastalarda anestezi indük siyonunda etomidatla hemodinamik instabilite yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare hypertensive and normotansive patients on heamodynamic effects of etomidate induction Materials and Methods: After ethic committe approval and patient informed consent 40 ASA I-II consequetive patients schedelud for various elective surgery under general anesthesia were enrolled in this prospective randomize study. Patients were randomly assigned to 2 groups: Group H (Hypertansive patients) and Group N (Normotansive patients). Patients were premedicated with fentanyl and midazolam before the induction of anesthesia. Anesthesia was induced with etomidate 0.3 mg/kg and rocuronium 0.6 mg/kg. Oral endotracheal intubation was carried out on the patients after two minutes. Arterial pressures and heart rates were measured at this time points: control, before the intubation and 1, 3, 5 minutes after the intubation. An anesthesiologist, blinded to group allocation, recorded the myoclonic movements and haemodynamic parameters. Main Results: Haemodynamic parameters were significantly higher in hypertensive patients at the all time points but they were between the acceptable clinical range. Conclusion: There were no haemodynamic instabilty neither hypertensive nor normotansive patients with etomidate during induction of anesthesia