Yaşlı erkek bireylerde yoganın ve nintendo wii fit oyunlarının denge ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of yoga and nintendo wii fit on balance and quality of life in older men
  1. Tez No: 565229
  2. Yazar: ARZU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10 haftalık yoga ve Nintendo Wii Fit eğitiminin yaşlı erkeklerde denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek ve karşılaştırmaktır. Yaş aralığı 60 ve 86 olan 45 erkek birey yoga grubu (n:15, 69,00 ± 5,64 yaş), Wii grubu (n:15, 74,40 ± 7,22 yaş) ve kontrol grubu (n:15, 72,13 ± 7,97 yaş) olmak üzere gruplara ayrılmışlardır. Kontrol grubu normal aktivitelerine devam ederken, deneysel gruplara 10 hafta boyunca haftada 2 kez yoga ve Wii eğitimi verilmiştir. Bütün bireylere dengeyi ve fonksiyonelliği değerlendirmek için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ve Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ), yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form 36 (SF-36), postürü değerlendirmek için New York Postür Değerlendirme Testi (NYPD) kullanılmıştır. Buna ek olarak, gövde ve alt ekstremite kas kuvveti, kas kısalık ve eklem hareket açıklığı değerlendirmeleri yapılmıştır. Bütün ölçümler eğitimlerden önce ve sonra yapılmıştır. Tek ayak üzerinde durma testi skorlarında, gruplar arasında hiçbir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine and compare the effects of a 10-week yoga and Nintendo Wii Fit training on quality of life and balance in older men. Fourty-five older men who aged between 60 and 86 were divided into a yoga group ( n:15, 69,00 ± 5,64 years), Wii group (n:15, 74,40 ± 7,22 years) and control group (n:15, 72,13 ± 7,97 years) . The experimental groups completed yoga and Wii training twice a week for 10 weeks while the control group continued with normal activities. To assess the balance and the functionality of all participants Timed Up and Go Test (TUG), Single Limb Stance (SLS) and Falls Efficiacy Scale (FES), to measure quality of life Short Form 36 (SF-36), to assess postural alignment changes The New York Posture Rating (NYPR) was applied. The other measurements were muscle strength, muscle shortness and joint range of motion of trunk and lower extremities. All the measurements were assessed at before and after the intervention. There were no significant differences between the groups for SLS scores (p>0,05).