Bireylerin tasarruf kararlarını etkileyen faktörlere davranışsal bir yaklaşım
A behavioral approach to factors affecting individuals' savings decisions
- Tez No: 565241
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bireyleri rasyonel olarak kabul eden Neo-klasik iktisadın aksine davranışsal iktisat; bireylerin davranışlarının temelinde duygusal, bilişsel ve sosyal etkilerin de olduğunu yapılan çalışmalarla birlikte ileri sürmüştür. Bu tezde de ana akım iktisatta öenmli bir yeri olan tasarruf olgusu davranışsal iktisat parametreleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada yüz yüze anket tekniği kullanılarak anket uygulanmış, elde edilen verilerden bağımlı ve bağımsız değişkenler belirlenerek, lojistik regresyon analizi ile modelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics, unlike Neo-classical economics, which accepts individuals as rational; it has been suggested that there are emotional, cognitive and social effects on the basis of the behavior of individuals. In this thesis, the phenomenon of saving which has an important place in mainstream economics is tried to be explained with behavioral economics parameters. Questionnaires were applied by using face-to-face survey technique, dependent and independent variables were determined from the data and modeled by logistic regression analysis.