Toplumsal yansımaların öznesi olarak çingeneler ve etnik damgala(n)ma
Gypses as the subject of ethnic stigmatization and social reflections
- Tez No: 565255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Göçebe bir topluluk olan Çingeneler dünyanın her tarafına yayılmış ve bulundukları bölgelerde onlara sunulan olanaklar onların tüm yaşamlarını biçimlendirmiştir. Bu topluluklar yaşadıkları her yerde farklı adlarla anılmakta ve dünyanın her yerinde içinde yaşadıkları toplumun 'yabancı' sı ve 'tehlikeli grubu' olarak tanımlanmakta, etiketlenmekte ve damgala(n)maktadır. Damgalanan, ötekileştirilen, ayrımcılığa uğrayan Çingeneler yoksulluk ve sosyal dışlanmayı en yoğun yaşayan gruplar arasında yer almaktadır. Ayrıca Çingeneler eğitim, istihdam, sosyal güvence, sağlık, konut ve sosyal hizmetlere ulaşım konularında en fazla ayrımcılığa uğrayan kesimdir. Çingenelerin yaşadıkları bu sorunların Türkiye'de de mevcut olduğu son yıllarda yapılan çalışmalarla görülmektedir. Bu çalışmada her ne kadar ötekiliklerinin tarihsel kökleri varsa da buna bağlı olarak Çingene toplumu ile girilen sınırlı ilişkilerden kaynaklı kalıpyargılar bundan ötürü yaşadığı sosyal dışlanmışlık; yoksulluk, temel eğitim, becerilerden mahrum edilmesi ya da ayrımcılık nedeniyle toplumun dışına itilmeleri ve toplumsal hayata dilediklerince katılımlarının engellenmesi toplumsal yansımalar üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Gypsies as a nomadic community, spread all over the World and the opportunities offered them in their regions shaped their whole lives. İn different place they live, these communities are called by different names, labeled and stigmatized as 'stranger' and 'dangerous' group of society. Stigmatized, marginalized and discriminated Gypsies are among the most intense groups experiencing poverty and social exclusion. Moreover, Gypsies are one of the most discriminated groups in terms of education, employment, social security, health, housing and access to social services. Recent studies about Gypsies that live in Turkey has showed that these problems they are exposed exist in Turkey too. In this study, although their otherness has historical roots, the stereotype stemming from the limited relations entered with the Gypsy society are therefore related to social exclusion, poverty, basic education, deprivation of skills or expulsion from society due to discrimination and prevention of their participation in social life will be analyzed through social reflections.