Parlamentonun feshi
Dissolution of parliament
  1. Tez No: 565254
  2. Yazar: TAHA ENES ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA BOYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Parlamentonun feshi parlamenterlerin görevine son veren ve seçimlerin yenilenmesine sebep olan önemli bir kurumdur. Öncelikli olarak parlamentonun feshi sınıflandırılmış, feshin yöntemi ve şekli açıklanmıştır. Parlamentonun feshi, yürütme eliyle fesih, öz fesih, anayasal fesih ve halkın kararı ile fesih olarak tasnif edilebilir. Feshin yazılı şekilde yapılması kabul edilmektedir. Feshin teorisi açıklandıktan sonra feshin işlevi açıklanmaya çalışılmıştır. Feshin işlevi iki başlık altında incelenmiştir. İlk olarak fesih politik amaçlarla kullanılabilir. Fesih yetkisine sahip olan makam parlamentoyu baskı altına alabilecektir. Bu yetki parlamento çoğunluğunu belirlemek için de kullanılabilir. Feshin ikinci ve ideal işlevi ise organlar arasındaki krizleri çözmek, seçmen desteğini yenilemek ve politik konularda karar alırken seçmenin görüşüne başvurmaktır. Çalışmanın sonucunda sınırlı fesih yetkisinin uzlaşmacı demokrasiyi, takdiri fesih yetkisinin ise çoğunlukçu demokrasiyi destekleyeceğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dissolution of parliament is an important topic that terminates parliamentarian's official titles and renews general elections. First, dissolution of parliament classified and then dissolution form and procedure explained. Dissolution of parliament can be classified to executive dissolution, self-dissolution, automatic dissolution and dissolution by the people. Written procedure accepted for dissolution. After the dissolution theory is explained, the function of dissolution is tried to be explained. The function of dissolution was examined under two headings. First, dissolution power can be used for political reasons. Authority who can enjoy with dissolution power, can oppress legislative assembly. This power can use to shape legislative majority. Second and ideal function of dissolution of parliament is solving inter powers problems, renewing mandate and learning voters view about political decisions. The conclusion of this study is that restricted dissolution power will support proportional democracy and discretionally dissolution power will give support to majoritarian democracy.