Carl Gustav Jung'un anne arketipi bağlamında sanatçı incelemesi (Canan, Mehmet Aksoy, ilk imgeler sergisi)
Artist analysis in the contect of Carl Gustav Jung's maternal archetype (Canan, Mehmet Aksoy, primal images exhibition)
- Tez No: 565256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma insanın varoluş serüveninde gelişimine katkıda bulunan ilk kaynakların maddi ve manevi anlamda ne olduğu merak edilerek araştırılmaya karar verilen bir çalışmadır. Varoluş hikayemi anlamlandırmaya çalışırken yaşadığım coğrafyanın da izlerini takip ederek ulaştığım noktalar beni ana tanrıça kavramının geçmişte ve günümüzde, yaşamlarımızda, zihinlerimizde nasıl izler bıraktığını araştırmaya yönlendirmiştir. Carl Gustav Jung'un arketip kavramı bu izleri tanımlamama olanak sağlarken, buradan hareketle özellikle incelemeye karar verdiğim anne arketipi kavramı çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Tarih boyunca hemen hemen her kültürde kadının doğa ile olan uyumlu ilişkisinin yanında annelik kavramının simgesel anlatımda kültürler üzerindeki benzerlikleri çok yakındır. Anne arketipinin örnekleri Mehmet Aksoy'un, Canan'ın çalışmaları ve İlk İmgeler Sergisi üzerinden değerlendirilmiştir. Bu şekilde kültürler arası etkileşime fazlasıyla maruz kalan Anadolu coğrafyasında, günümüz Türkiye'sinin sanatsal yaratım sürecinde anne arketipi ile hangi noktalarda kesiştiği analitik psikolojinin kurucusu olan Carl Gustav Jung'un araştırmaları doğrultusunda tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan sanat üretiminin farklı bir disiplin olan psikoloji alanı ile yakından nasıl bir ilişki içinde olduğunu disiplinler arası bağlamda örneklendirmektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the primal resources contributing to the course of human beings' existential adventure in a material and spiritual sense. In an attempt to understand the meaning of my personal existential story, the pursuit of traces in my native land led me to investigate the concept of the Mother Goddess cult in the past and present with its reflections in our daily lives and in our minds. Making use of Carl Gustav Jung's notion of“archetypes”to identify those traces, I particularly investigated the maternal archetype concept which constitutes the focus of this study. Throughout history, we see that symbolical expressions of motherhood along with an emphasis on the harmonious relationship of women with nature constitute a common theme in almost every culture. Turkish artists Mehmet Aksoy and Canan's works and Primal Images exhibition have been assessed to showcase the reflections of the maternal archetype in the present. Thus, I tried to analyze the intersections of the artistic creative process in modern Turkey and the maternal archetype, in a territory greatly exposed to intercultural interactions, based on the studies of Carl Gustav Jung, the founder of analytic psychology. The purpose of this study is to exemplify the close relationship of the artistic creation with psychology in an interdisciplinary context.