Radikaller yardımıyla halkaların yapılarının incelenmesi
Study of structure of rings via radicals
  1. Tez No: 565257
  2. Yazar: METE BURAK ÇALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu calısma bes bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde ¸calısmanın amacı anlatılmaktadır. Ikinci bölümde calısmanın genelinde kullanılacak temel ön bilgiler ve tanımlar verilmektedir. Ücüncü bölümde J-terslenebilir halkaların temel ozellikleri incelenmekte, ardından J-terslenebilir halkaların bazı genellestirmeleri incelenmektedir. Dördüncü bölümde J-yansımalı halka kavramı tanıtılmakta, bu halka sınıfının temel özellikleri araştırılmakta ve mevcut halka sınıfları ile J-yansımalı halkalar arasındaki ilişkiler incelendikten sonra J-yansımalı halkaların genişlemeleri üzerinde durulmaktadır. Son bölümde çalışma sonucunda elde edilen sonuçları kapsayan bir değerlendirme yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : İndirgenmiş halka, terslenebilir halka, yansımalı halka, simetrik halka, J-terslenebilir halka, J-yansımalı halka, temiz halka, yarı kutuplu halka, matris halkası
Özet (Çeviri)
This thesis consists of ve chapters. The rst chapter is the introduction of the study. In the second chapter, basic concepts and de nitions which are necessary for the thesis are given. In the third chapter, general properties of J-reversible rings are investigated, after that some extensions of J-reversible rings are searched. In the fourth chapter, we introduce the concept of J-re exive ring, examine the main features of this ring class, and explore the extensions of the ring of J-re exive rings after examining the relationships between the existing ring classes and the J-re exive rings. In the last section, an evaluation is carried out covering the results obtained in the study.