101 numaralı Kastamonu Şer'iyye sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H.1254-1255 / M.1838-1839)
The transcription and evaluation of Kastamonu Shariah register number 101 (H.1254-1255 / M.1838-1839)
  1. Tez No: 565267
  2. Yazar: RAMAZAN MAYUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Osmanlı Devleti tarihinin kaynakları arasında birinci derecede öneme sahip kaynakların başında şer'iyye sicilleri gelmektedir. Bu çalışmada H.1254-1255 (M.1838-1839) yılları arasını kapsayan 101 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili incelenmiştir. Bu dönemde Kastamonu, Sancak Beyliği durumundadır. Şer'iyye sicilleri, kadıların görevleri gereği mahkemelerde verdikleri kararları, merkezden gelen belgeleri ve sorumlu oldukları yerlerdeki önemli olayları kaydettikleri defterlerdir. Bu kayıtların kaza merkezlerinde kaydedilmiş olması, onları yerel tarih çalışmaları açısından önemli bir kaynak haline getirmektedir. Çalışılan sicil ve belirtilen dönem aralığında Kastamonu Sancağında görevli önemli isimler, Mültezimler, Mutasarrıflar, Kadı ve Ayanlar, Müderrisler; Kastamonu nahiye ve köyleri, kazalar, mahalleleri, o dönemde hizmet veren vakıflar, toplanılan vergiler gibi Kastamonu kent tarihine ışık tutacak önemli bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the sources of the history of the Ottoman Empire; the primary sources of the the importance are the shariah registers. İn this study, the number 101 of the Kastamonu Shariah Register, which covers the years between H.1254-1255 (M.1838-1839), has been examined. During this time Kastamonu is in the state of Sanjak. Shariah registers are the books in which records the decisions they made in the courts due to their duties, the documents from the center and the important events in their areas of responsibility. The fact that these records were recorded at township centers makes them an important source for local history studies. During the period of study and the specified period, important names in the Sanjak of Kastamonu, taxmans, sufis, kadı and landed proprietor in ottoman empire, mudarrises, Kastamonu's districts and villages, districts and neighborhoods, foundations serving in that period, collected taxes will shed light on the history of caste, which marked the period, was determined.