Hemşirelik eğitiminde anatomi dersinin yeri ve önemi
The importance of anatomy in nursing education
  1. Tez No: 565277
  2. Yazar: MERYEM KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hemşirelikte Eğitiminde Anatomi Dersinin Yeri ve Önemi Çalışmamızda Anatomi dersi öğrenme-öğretme süreci hakkında öğrenci görüşlerine başvurarak ve bu görüşleri karşılaştırarak anatomi eğitiminin güncel olarak ne kadar verimli olduğu ve daha verimli bir hale getirmek için neler yapılabileceği hakkında bazı tespitler yapabilmeyi amaçladık. Araştırmamız Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü 1,2,3,4. Sınıf öğrencileri arasında yapılmıştır. Araştırmaya 1. Sınıf 36, 2. Sınıf 76, 3. Sınıf 69, 4. Sınıftan 19 olmak üzere toplamda 200 öğrenci katılmıştır. Öğrencilere 58 soruluk bir anket uygulanmıştır. İstatiksel karşılaştırma için ki-kare testi kullanılmıştır. Anket sonuçlarına göre anatomi dersinin tüm sınıf öğrencilerinde mesleki eğitim aldığını hissettirdiği görüşü çıkmıştır (p0,05). Tüm öğrenciler uygulama derslerinin maket üzerindeki eğitim süresini yetersiz bulmuşlardır. Kadavra üzerindeki eğitim süresinin yetersizliğini de vurgulamışlardır ( P>0,05).
Özet (Çeviri)
The İmportance of Anatomy in Nursing Education In this research; our purpose is making determination for learning anatomy better. We consider teaching- learning process and compare students thoughts for this. This research includes the people who are the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students of Health Science Faculty Nursing Department. Totally 200 students participate the research, 36 of them 1st, 76 of them 2nd, 69 of them 3rd, 19 of them are 4th class students. In this research there is a survey which include 58 questions. We use chi-square test for statistical comparison. According to research results, all students understand that anatomy class gives them the right occupational education. (p0.05). Practical education time with model is not enough according the participants. Also practice time on cadaver is not enough too. (p>0,05). In general anatomy class is informative.