Glo Germ ile cerrahi el yıkama etkinliğinin değerlendirilmesi: Öğrenci hemşirelerin perspektifi
Evaluation of the effectiveness of surgical handwashing with Glo Germ: Student nurses' perspective
  1. Tez No: 996719
  2. Yazar: ZÜLFİYE SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK YILDIRIM TANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, cerrahi el hijyeni eğitiminde Glo Germ temelli floresan geri bildirim yönteminin öğrencilerin bilgi, beceri ve teknik performans üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, deney (Glo Germ) ve kontrol (geleneksel yöntem) gruplarından oluşan iki farklı eğitim yaklaşımının karşılaştırılmasına dayalıdır. Araştırmada katılımcıların yaş, cinsiyet, mezun olunan lise türü ve dominant el gibi sosyodemografik özellikleri incelenmiş ve grupların başlangıçta homojen bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. Bu durum, uygulanan eğitimlerin etkisini karşılaştırmada sağlam bir temel oluşturmuştur. Bulgular, teorik bilgi düzeyinde Glo Germ ve geleneksel eğitim yöntemleri arasında anlamlı bir fark olmadığını, her iki grubun da eğitim sonrasında bilgiyi benzer düzeyde koruduğunu göstermiştir. Buna karşın, beceri ve davranış boyutunda dikkat çekici farklılaşmalar ortaya çıkmıştır. Glo Germ grubunda el yıkamanın tüm anatomik bölgelerinde — özellikle dorsal yüzeyler, parmak araları ve bilek bölgelerinde — eğitim sonrası temizlik yüzdelerinin anlamlı şekilde arttığı saptanmıştır. Ayrıca performans dağılımının daha homojen hâle geldiği, düşük performans gösteren katılımcıların önemli ölçüde gelişme kaydettiği görülmüştür. Kontrol grubunda ise bu düzeyde bir gelişim gözlenmemiş, temizlik yüzdeleri daha geniş bir varyans göstermiştir. Çalışma genel olarak Glo Germ uygulamasının teorik bilgiye kıyasla özellikle beceri kazanımı ve davranış değişikliğinde üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Floresan geri bildirim yöntemi, öğrencilerin el hijyeni uygulamalarındaki hatalı bölgeleri somut olarak görmelerine olanak tanımış ve öğrenmeyi kalıcı hâle getirmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, cerrahi el hijyeni eğitimlerinde görsel geri bildirim temelli yaklaşımların standardize edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of the Glo Germ–based fluorescent feedback method on students' knowledge, skills, and technical performance in surgical hand hygiene training. The research compared two different instructional approaches—an experimental group receiving Glo Germ–assisted training and a control group receiving traditional instruction. Sociodemographic characteristics such as age, gender, type of high school graduated from, and dominant hand were examined, and the groups were found to be homogeneous at baseline, providing a reliable foundation for comparing the effects of the training interventions. Findings indicated no significant difference between the two groups regarding theoretical knowledge, as both maintained similar levels of knowledge following the training. However, substantial improvements were observed in skill and behavioral domains. In the Glo Germ group, significant increases were detected in cleanliness percentages across all anatomical areas of the hands—particularly on dorsal surfaces, interdigital spaces, and the wrist region. Additionally, performance distribution became more homogeneous, and participants who initially showed low performance demonstrated marked improvement. In contrast, the control group did not exhibit the same level of progress, and cleanliness scores displayed broader variability. Overall, the results revealed that the Glo Germ method provides a clear advantage in skill acquisition and behavioral modification rather than theoretical learning. The fluorescent feedback technique allowed students to visually identify areas missed during handwashing, thereby reinforcing correct technique and contributing to long-term habit formation. Based on these findings, the incorporation and standardization of visual feedback–based methods such as Glo Germ in surgical hand hygiene education programs are strongly recommended.