Sağlık alanında farklı bölümlerde lisans eğitimi alan öğrencilerin anatomi eğitimine yönelik yeterliliklerinin karşılaştırılması
The comparison of competences aimed at anatomy education of the students receiving undergraduate education at varied departments in the field of health
- Tez No: 597471
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Sağlık alanında Anatomi eğitimi ile ilgili öğrencilerden alınan çeşitli geri bildirimlerin, uygulanacak olan programın içerik ve yöntemi ile ilgili yapılacak düzenlemelerde önemli bir yeri vardır. Eğitimde öğrenci görüşlerinin, eksikleri tamamlamada ve uygulanan yanlışları düzeltmede sıklıkla başvurulan bir yöntem olduğu gerçektir. Nitelikli sağlık personeli yetiştirmek amacıyla Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yaptığımız çalışmayla öğrencilerin Anatomi Öz-Yeterliliklerini belirleyerek, öğrenci geri bildirim anketi ile birlikte fakülte bünyesinde bulunan dört bölümden ayrı ayrı elde edilen verilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 102 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencisi (yaş: 21,47±), 100 Hemşirelik Bölümü öğrencisi (yaş: 21,68±), 100 Ebelik Bölümü öğrencisi (yaş: 20,25±), 99 Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi (yaş: 21,31±) katılmıştır. Bölümlerin kendi aralarında Anatomi eğitimine yönelik yeterliliklerinin karşılaştırılması ve ders hakkındaki geri dönüşlerini değerlendirmek amacıyla, 'anatomi öz-yeterlilik değerlendirme anketi' ve öğrenci geri bildirim anketleri uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Various feedbacks taken from the students related with the Anatomy education in the field of health has an important role in regulations to be made concerning the content and method of the program that will be implemented. It is a fact that opinions of the students in education are the frequently used method in eliminating deficiencies and correcting the mistakes. We have aimed at comparing the data obtained separately from four departments within the faculty and the student feedback questionnaire by determining Anatomy self-sufficiency of the students by means of the study carried out at the Faculty of Health Sciences on the purpose of bringing up qualified medical personnel. Method: 102 students from Physical Theraphy and Rehabilitation Department (age:21,47±), 100 students from Nursing Department (age:21,68±), 100 students from Midwifery Department (age:20,25±), 99 students from Child Development Department (age:21,31±) who study at the Faculty of Health Sciences have participated in our study.“Anatomy Self-Sufficiency Evaluation Questionnaire”and student feedback questionnaires have been implemented with the aim of comparing the sufficiency of the departments related with the Anatomy education between each other and evaluating their feedbacks concerning the lesson. SPSS 20.0 statistics program has been used for assessing the data.