Sosyal bilgiler dersinde sanal tur kullanımının sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of using virtual tour in social studies lesson according to the opinions of social studies teachers
- Tez No: 565281
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnternet ve grafik teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da etkisini göstermektedir. Bu bağlamda günümüzde teknolojik ürünlerin, eğitim alanında sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Bu teknolojilerden biri de sanal tur teknolojisidir. Türkiye'de eğitimde yapısalcılık anlayışını benimsediği tarihten itibaren çoklu zeka kuramına uygun yöntem ve teknikler derslerde daha sık kullanılmaktadır. Sanal tur uygulamaları da sosyal bilgiler dersinde görsellik içerdiğinden, özellikle üç boyutlu olduğundan konuların tam olarak algılanmasını sağlamaktadır. Özellikle sosyal bilgiler dersinde müzelerin, tarihi ve sosyal açıdan önemli yerlerin görülmesinde sanal tur teknolojisi kullanılmaktadır. Bu çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin Sanal Tur uygulaması çerçevesinde görüşleri saptanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Bursa ilinde farklı okullarda hizmet veren 25 sosyal bilgiler öğretmenine görüşme formu uygulanarak sanal turun sosyal bilgiler dersinde kullanımına yönelik görüşleri alınmıştır. Bu araştırmada bağımsız değişken olarak kişisel bilgiler; bağımlı değişken olarak sanal tur hakkındaki öğretmen görüşleri alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Durum çalışması, farklı teknikler kullanarak bir konunun derinlemesine incelenmesidir. Çalışma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin sanal tur kullanımını ilgi çekici, konuyu somutlaştıran, gerçeklik hissi oluşturan, motive edici olarak düşündükleri saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin yüksek düzeyde istek ve gayrete sahip oldukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sanal tura ilişkin yaklaşımlarının cinsiyet ve mesleki kıdem gibi demografik özelliklere göre değişmediği görülmüştür. Öğretmenler kalıcı öğrenme sağlaması ve maliyet-etkin olması nedeniyle sanal turun faydalı olduğunu vurgulamışlardır. Çalışma sonucunda öğretmenlerin sanal tur yönelik görüşleri ışığında, öğretmenlere MEB tarafından sanal tura ilişkin hizmet içi eğitimin tahsis edilmesi, MEB tarafından sanal tur içeriklerinin ders programında belirtilen kazanımlar ile uyumlu olarak hazırlanması önerilmektedir. Eksiği olan okullarda bilişim teknolojileri sınıfının tamamlanması ve sosyal bilgiler branşı gibi farklı branşların hizmetine açılması, okullarda internet altyapısının sanaltur uygulamalarını destekleyecek şekilde güçlendirilmesi gibi hususlar da görüşme yapılan sosyal bilgiler öğretmenleri tarafından yapılan öneriler arasındadır .
Özet (Çeviri)
The developments in internet and graphic technologies have an impact on education as in every field of life. In this context, it is seen that technological products are used frequently in the field of education. One of these technologies is virtual tour technology. The methods and technics in keeping with multiple intelligence theory have been used since the date that is adopted consructivizm intellection in Turkey. The virtual tour application appeals to visualizationin social studies lesson, especially being 3D, it makes the lesson comprehendible completely. Especially in the social studies course, virtual tour technology is used to see museums, historically and socially important places. In this study, it is aimed to determine the opinions of Social Studies teachers within the framework of Virtual Tour application. In this context, 25 social studies teachers serving in different schools in Bursa were interviewed and their opinions about using virtual tour in social studies lesson were taken. In this study, personal informations are approachted as independent variable; the opinious of teachers about virtual tour are approached as dependent variable Case study, which is method of qualitive research, is used in survey. Case study is to probe a subject by using different methods. As a result of the study, it has been determined that social studies teachers have a high level of desire, effort, embodier, interesting and motiveting in using the virtual tour. Teachers' approaches to the virtual tour did not change according to demographic characteristics such as gender and professional seniority. Teachers emphasized the usefulness of the virtual tour because it provides permanent learning and is cost-effective.