Yeni nesil yönetim yaklaşımlarının stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları aracılığıyla firma performansı üzerindeki etkisi
The impact of new generation management approaches on firm performance: The mediating role of strategic human resources management applications
  1. Tez No: 565282
  2. Yazar: HANDE BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmanın temel amacı yeni nesil yönetim yaklaşımlarının stratejik insan kaynakları uygulamaları aracılığıyla, firma performansını ne derece ve ne yönde etkilediğini araştırmaktır. Bu çerçevede; yeni nesil yönetim yaklaşımlarından örgütsel çift yeteneklilik, öğrenen örgüt ve inovasyon yeteneği çalışmaya bağımsız değişken olarak dahil edilmiş ve stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarından, yetenek yönetimi ve işe alım sürecinin aracılık etkisiyle, firma performansı üzerindeki etkileri ampirik olarak test edilmiştir.Araştırma 2018 yılında Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir'de faaliyet gösteren ve rastlantısal olarak seçilen, Büyük ve Orta Ölçekli firmalarda görev alan, firma sahipleri, orta ve üst düzey yöneticilerden toplanan anketlerden, cevaplanan 387 anket değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan veriler, SPSS programı kullanarak ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kapsamında SmartPLS kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda yeni nesi yönetim yaklaşımlarından; inovasyon yeteneğinin firma performansı üzerinde olumlu etkileri olduğu, öğrenen örgütün ise aracı değişkenler üzerinden firma performansı üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. İnovasyon çiftyetenekliliği ve firma performansı arasında ilişki ise oldukça zayıf olarak göze çarpmaktadır. Yeni nesil yönetim yaklaşımlarının firma performansı üzerindeki etkilerinde yetenek yönetiminin aracı bir rolü olmadığı da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to research how and to what degree a company's performance is affected by the new generation management approaches through strategic human resources applications. Within this framework, of the new generation management approaches, organizational ambidexterity, learning organization and innovation capability have been included as independent variables, and of the strategic human resources applications, with the mediation of talent management and the recruitment and selection process, the effects on firm performance have been tested empirically.The study was conducted in 2018 by evaluating 387 of the questionnaires collected from the firm owners, middle and upper management of randomly selected large and mid-sized businesses in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir. The collected data was tested using SPSS and, within the scope of Structural Equation Modelling, using SmartPLS. At the conclusion of the research, of the new generation management approaches, it became evident that innovation capabilities have positive effects on the firm performance, and that the learning organization also has positive effects on the firm performance by the effect of the mediating variables. Further, a striking weakness was found in the relationship between the performance of a firm and innovation ambidexterity. It was also found that talent management plays no mediating role in the effects of new generation management approaches on firm performance.