Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme ve istihdama etkisi
The impact of foreign direct investment on economic growth and employment in Turkey
  1. Tez No: 565292
  2. Yazar: PERİHAN EZGİ BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşmeyle birlikte güç kazanan doğrudan yabancı yatırımlar, ev sahibi ülkelere pek çok açıdan katkı sağlamaktadır. Doğrudan yabancı yatırımların, özellikle tasarruf-yatırım açığı sorunu yaşayan gelişmekte olan ülkelere etkisi oldukça büyüktür. Bu yatırımlar, ülkelere sermaye kaynağı olmalarının yanında makroekonomik değişkenleri uzun vadede etkilemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme ve istihdama etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 2006: Q1-2018: Q4 dönemi verileri kullanılarak, ARDL analizi ve Toda-Yamamoto nedensellik testi uygulanmıştır. Doğrudan yabancı yatırımlar ve ekonomik büyüme için yapılan ampirik analizler sonucunda, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyümeyi uzun dönemde pozitif etkilediği, nedensellik ilişkisinin ise çift yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Doğrudan yabancı yatırımlar ve istihdam için yapılan analizlerde ise, doğrudan yabancı yatırımların istihdamı uzun dönemde pozitif etkilediği ve değişkenler arasında nedensellik ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ekonometrik analiz bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, Türkiye ekonomisinde doğrudan yabancı yatırımların, ekonomik büyüme ve istihdamı artırdığı fakat yetersiz kaldığı söylenebilmektedir. Bu katkının sürdürülebilmesi için, doğrudan yabancı yatırımların, üretim yaratılabilen imalat sektörüne çekilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca istihdamda artışın sağlanması için; yatırımların, yeni yatırımlar şeklinde gerçekleşmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments, which have gained strength with globalization, have contributed to host countries in many ways. Foreign direct investment has a significant impact on developing countries, especially those experiencing a saving-investment deficit problem. In addition to being a source of capital for countries, these investments effect macroeconomic variables in the long term. In this study, in Turkey the impact of foreign direct investment for economic growth and employment were examined. For this purpose, ARDL analysis and TodaYamamoto causality test were applied by using data for the period of 2006: Q1-2018: Q4. As a result of the empirical analyzes for foreign direct investments and economic growth, it was concluded that foreign direct investment had a positive effect on economic growth in the long run. In addition there is a bi-directional causality relationship between variables. In the analyzes conducted for foreign direct investments and employment, it was determined that foreign direct investment on employment had a positive effect in the long run and had no causal relationship between variables. When the findings of the econometric analysis are evaluated in general, it can be said that foreign direct investment in Turkey's economy, increase economic growth and employment but are insufficient. In order to maintain this contribution, it is considered that it would be beneficial to attract foreign direct investments to the manufacturing sector which can be created. In addition, in order to increase employment, it is considered that investments should be made in the form of new investments.