Farklı dalga boylarındaki düşük doz lazer uygulamalarının sıçanlarda diş hareketi üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of LOW-level laser applications in different wavelengths on tooth movement in rats
- Tez No: 565308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAĞCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, eşit güç ve enerji yoğunluğuna sahip, dalga boyları farklı olan 4 adet düşük doz lazerin (940 nm, 650 nm, 532 nm, 405 nm) diş hareketi üzerine olan etkilerini histolojik ve immünohistokimyasal yöntemler kullanarak incelemektir. Çalışmamızda toplam 45 adet Wistar albino cinsi sıçan kullanılmış ve toplam deney süresi 14 gün olarak belirlenmiştir. Bütün hayvanların maksiller kesici dişleri ile maksiller sol 1. molar dişleri arasına nikel-titanyum kapalı sarmal yaylar 50 gr kuvvet uygulayacak şekilde, ince paslanmaz çelik teller yardımıyla yerleştirilmiş ve deneysel ortodontik diş hareketi oluşturulmuştur. Her grupta 9 adet hayvan olacak şekilde 5 grup oluşturulmuş, kontrol grubu hayvanlarının diş hareketi oluşturulan sol üst molar bölgesi pozitif kontrol, işlem yapılmayan sağ üst molar bölgesi ise negatif kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Kontrol grubu dışındaki gruplarda maksiller sol 1. molar dişlerin mezial, bukkal, palatal taraflarına düşük doz lazer tedavisi gerçekleştirilmiştir. Lazerler 1. günden başlanarak 48 saat aralıklarla, her yüzeye 3 dk olacak şekilde toplam 9 dk (toplam doz 54 J/cm2) uygulanmıştır. Aparey uygulamadan önce(T0) ve deney bitiminde(T1), üst çenede keser diş ve 1. molar diş meziali arasındaki mesafe dijital bir kumpas yardımıyla ölçülmüş ve T0-T1 farkı sağ ve sol taraf için ayrı ayrı kaydedilmiştir. Saf mezializasyon diş hareketi miktarının belirlenebilmesi için uygulama yapılan sol taraftaki uzunluk farkından, sağ taraftaki uzunluk farkı çıkarılmıştır. Deney sonunda sakrifiye edilen sıçanların kontrol grubunda sağ ve sol, lazer grubunda ise sadece sol üst yarım çeneleri histolojik ve immünohistokimyasal analizler için hazırlanmıştır. Preparatlarda üst çene 1. molar diş üzerinde, PDL mesafesi, kökler arasındaki kemik alanı, TRAP ve ALP immünreaktivite yoğunlukları değerlendirilmiştir. Saf mezializasyon diş hareketi miktarı, 650 nm lazer grubunda, pozitif kontrol ve 405 nm lazer gruplarına göre anlamlı derece daha fazladır. Kökler arası kemik alanı, 650 nm ve 940 nm lazer gruplarında, negatif kontrol ve 405 nm lazer gruplarından daha fazladır. PDL-B, PDL-C ve PDL-E mesafeleri için gruplar arasında fark bulunamazken; PDL-A, PDL-D ve PDL-F mesafelerinde gruplar arasında farklılık vardır. ALP immünreaktivite yoğunluğu için mezial ve distalde fark bulunamamıştır. TRAP immünreaktivite yoğunluğu, distalde gruplar arasında benzerdir; mezialde ise pozitif kontrol grubunda, 405 nm ve 650 nm lazer gruplarından daha fazla bulunmuştur. 650 nm lazerin hem diş hareketini hızlandırmada, hem de kökler arasındaki kemik alanını artırmadaki etkinliğinin diğer dalga boylarına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of four low-level laser with different wavelengths (940 nm, 650 nm, 532 nm, 405 nm) with equal power and energy density on tooth movement using histological and immunohistochemical methods. In our study, a total of 45 Wistar albino rats were used and the total duration of the experiment was 14 days. Between the maxillary incisor teeth of all animals and the maxillary left 1st molar teeth, nickel-titanium closed helical springs were placed with the help of fine stainless steel wires to apply 50 g force and experimental orthodontic tooth movement was created. The animals diveded into 5 groups that each group consist of 9 animals; and the left side of the rats in control group was used as a positive control group and the right side as the negative control group. Except for the control groups, the other groups were treated with low-level laser therapy at mesial, buccal, palatal sides of the maxillary left first molar teeth. Lasers were applied for 3 minutes on each surface, totally 9 minutes (total dose 54 J/cm2), and was repeated in forty-eight hour intervals starting from the first day. Before applying the apparatus (T0) and at the end of the experiment (T1), the distance between the incisors and the 1st molar teeth mesial in the upper jaw was measured with a digital caliper and the difference of T0-T1 was recorded for the right and the left sides, seperately. In order to determine the amount of pure mesialisation tooth movement, the difference in distance on the right side was removed from the distance difference on the left side. At the end of the experiment, the left and right semi maxilla in the control group and the left semi maxilla in the lasers group of the rats were prepared for histological and immunohistochemical analysis. In the preparations, the PDL distance, bone area between the roots, TRAP and ALP immunoreactivity densities were evaluated on the 1st molar tooth. The amount of pure mesialisation tooth movement is significantly higher in the 650 nm laser group than in the positive control and 405 nm laser groups. Bone area between the roots is greater in the 650 nm and 940 nm laser groups than in the negative control and 405 nm laser groups. PDL-B, PDL-C and PDL-E distances were not different between groups; PDL-A, PDL-D and PDL-F distances differed between groups. There was no significant difference in ALP immunoreactivity density in mesial and distal sides. The intensity of TRAP immunoreactivity was similar at the distal side among the groups; at the mesial side were higher in the positive control group than 405 nm and 650 nm laser groups. It has been determined that the 650 nm laser is more effective in accelerating the movement of teeth and increasing the bone area between the roots compared to the other wavelengths.