Farklı dalga boylarındaki ışıkta yetiştirilen dişi sıçanların uzun gün fotoperiyodunda glandula pineale ve genital sistem etkileşimleri
Interaction between glandula pineale and reproductive system in the female rats which ware raised under differend wavwlwngths in the long photoperiod
  1. Tez No: 58760
  2. Yazar: AYLA EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Memelilerde glandula plneale, dış ortamdan gelen ışığı hormonal sinyallere dönüştürerek melatonini sentezleyen ve salgılayan üreme olaylarına değişik derecelerde katılan ve karmaşık bir biyolojik saat gibi davranan nöroendokrin bir organdır. Çalışmamızda farklı dalga boylarındaki ışıkta yetiştirilmiş ve uzun-gün fotoperiyoduna maruz bırakılmış erişkin dişi Spraque-Dawley albino sıçanların glandula pineale ve genital sistemlerindeki morfolojik değişiklikleri araştırmayı amaçladık. Gebelik sürelerini 4784.7 A°, 5770.4 A°, 6226.0 A° dalga boylarındaki ışık, günışığı ve karanlık ortamlarında geçiren beş ayrı gruptaki hayvanlardan doğan dişi yavrular olgunlaşmalarına kadar 4 ay boyunca aynı ortamlarda yetiştirildiler. Işık kaynağı olarak doğal günışığı kullanılmıştır. Çalışmanın yapıldığı Eskişehir'de uzun- gün fotoperiyodu 1 Nisan 1996'da başlamıştır. 4 aylık büyüklüğe ulaşan hayvanların ağırlıkları ve 10 günlük bir süre ile vaginal smearleri alınarak östrus siklusu evreleri belirlenmiştir. 1 hafta sonra ise hayvanlar diurnal siklusun aydınlık evresinin orta periyodunda dekapitasyon ile öldürüldü.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The mammalian pineal gland is a neuroendocrin organ which produces and secretes melatonin, by transducing the environmental light into hormoral signals, that contributes to reproductive functions to varying degree, and that acts as a complex biologic clock. In the present study we aimed to investigate the morphological changes in the pineal gland and reproductive organs of female adult Spraque-Dawley albino rats which were raised seperately under natural light conditions with different wavelengths and were exposed to long photoperiod. The female offsprings of animals which were divided into five groups and were kept for their pregnancy periods in light conditions with 4784.7 A0, 5770.4 A° and 6226.0 A° wavelengths, in naturel daylight and in darkness, were raised in the same conditions for 4 months. The source of light used in the study was natural daylight for all groups. The long photoperiod began on April the first in Eskişehir, where the study was carried out, 30-day-old rats were exposed to long photoperiod. After exposure of three months to long photoperiod conditions, the weights of all animals were measured and the estrous cycles of all animals were monitored by taking smear for 10 days. After a week, all the animals were killed during the middle period of the light phase of the diurnal cycle by decapitation.