The role of faith-based non-governmental organisations in Turkey's humanitarian aid policy and practice
Türkiye'nin insani yardım politikası ve uygulamasında inanç temelli sivil toplum kuruluşlarının rolü
- Tez No: 565374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının insani yardım alanındaki varlığı ve yurtdışı faaliyetleri son yıllarda daha fazla ilgi çekmeye başlamıştır. Lakin, devlet ile STK arasındaki ilişkiler konusu akademide kendine yeterince yer bulamamıştır. Bu tezin temel amacı, Türkiye'nin insani yardım politikası ve uygulamasında STK'ların oynadığı siyasi rollerin neler olduğunu araştırarak bu boşluğu doldurmaktır. Türkiye'de kabul gören“güçlü devlet yönetim yapısı”geleneğinin aksine bu tez, Türk STK'ların dış politikada siyasi bir rol oynamaya yönelik girişimlerini, özellikle insani yardım karar alma sürecindeki rolünü ortaya koyarak incelemektedir. Bunu, nitel bir çalışma yöntemiyle betimleyici ve yorumlayıcı bir yaklaşımla, Türkiye'yi tek bir vaka analizi olarak alarak yapmaktadır. Araştırmaya konu olan STK'ların Türkiye'nin insani yardım alanındaki siyasi rolünü, konstrüktivizm (inşacılık) teorisinden türetilen gündem belirleme, lobicilik, norm oluşturma, çerçeveleme ve bilgi sağlama tekniklerini kullanarak incelemektedir. Bu literatür temelinde ve 2004-2016 yıllarını esas alan tezin argümanı şu şekildedir: Türk STK'ları; bilgi sağlayarak, insani yardım faaliyetlerinde güçlü katalizör etki oluşturarak ve insani meselelerin Türkiye'de farkındalığı artıracak şekilde gündeme gelmesini sağlayarak ve toplumsal tepkilerin de nabzını tutarak Türkiye'nin insani yardım politikası ve uygulamasında, siyasi bir rol üstlenmeye çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
As the presence of Turkish NGOs in humanitarian aid hits its two-decade mark, their overseas activities have become the subject of more global scrutiny than ever before. The state-NGO aid relationship, however, has not received adequate scholarly attention. The main purpose of this thesis is to address this gap by asking what roles NGOs play in Turkey's humanitarian aid policy and practice. Contrary to strong state tradition of Turkey's administration structure, this dissertation uncovers selected NGOs attempt to play political role in Turkish foreign policy, particularly when the decision of the government is related to the humanitarian aid. By doing this, it pursues a descriptive and interpretive approach, based on qualitative findings and taking Turkey a single case. In examining political role of selected NGOs in Turkey's nascent development community, it focuses on techniques derived from constructivism such as agenda-setting, lobbying, norm-building, framing and information providing. Based on this literature and considering the period between 2004-2016, this thesis argues that Turkish NGOs seek to play political roles in Turkey's humanitarian aid policy and practice by functioning as knowledge-providers, powerful catalysts for humanitarian aid activities, and voice-articulators in bringing humanitarian issues to light through raising awareness in Turkey.