Sanayiden-kente, kentsel dönüşüm uygulamalarında tematik kent haritaları: Uşak ili örneği
From industry to city thematic city maps in urban transformation applications: Example of Uşak province
  1. Tez No: 565375
  2. Yazar: MERVE ÇOTU TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TAKTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kentsel dönüşüm, köylerden kente göçün etkisiyle hızlı ve çarpık kentleşme ayrıca heyelan, deprem, taşkın gibi doğal afetler sonucu kentlerin yıpranmasıyla ortaya çıkmış bir kavramdır. Yıkılmış, tahrip olmuş ya da köhneleşmiş bölgelerin fiziksel, sosyal, ekonomik koşullarını planlı ve kalıcı bir şekilde iyileştirerek tekrar kullanıma kazandırır. Özellikle 1950'lerden sonra ülkemizde yaşanan göçler kentlerde yeni merkezler oluşturmuştur, kentlerin gelişim yönlerini değiştirmiş ve dikey mimaride yapıların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ülkemizde 1999 Marmara ve Düzce depremlerinden sonra yaşanan yıkımlarla kentleşme ve yerleşme sorunları daha görülür hale gelmiştir. TOKİ ve belediyelerin önderliğinde afet riskinin azaltılması ve gecekondu bölgeleri kentsel dönüşüm pro jeleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma Uşak İlinde ileriye yönelik kentsel dönüşüm uygulaması planlanan alanda mevcut işletme sahiplerine yönelik 15 soruluk anket çalışmasını, sahadan toplanan bu anket verilerinin istatistiki olarak düzenlenmesi ve değerlendirilmesini, oluşturulan verilerin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programı ile tematik olarak desteklenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is a concept that appear with rapid and distorted urbanization due to the migration from villages to the city and emerged with the wear out of cities as a result of natural disaster such as earthquakes, floods and landslides.It improves the physical,social,economic conditions of the regions planned and permanently which have been destroyed,destructed or become collapsed and it brings them back to use. Especially the migrations experienced in our country after the 1950s have created new centers in cities, changed the development aspects of cities and caused the emergence of structures in vertical architechture. Urbanization and settlement problems have become more visible in our country especially after the 1999 Marmara and Düzce earthquakes. TOKİ and municipalities under the leadership of reducing the risk of disaster and recycling of slum areas projects started to be implemented. This study covers 15 questions for existing business owners in the planned area of Uşak province, the statistical arrangement and evaluation of these survey data collected from the field, thematic analysis of the generated data in Geographic İnformation System (GIS) programs and computer environment.