Yaratıcı drama temelli çatışma çözme programının 5. sınıf öğrencilerinin çatışma çözme becerilerine etkisi
Effect of creative drama based conflict resolution program on 5th grade students conflict resolution skills
  1. Tez No: 565396
  2. Yazar: AYŞE ÖZALP PEKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada yaratıcı drama temelli çatışma çözme programının (YDTÇÇP) 5. sınıf öğrencilerinin çatışma çözme becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sarı (2005) tarafından geliştirilen“Çatışma Çözme Becerileri Ölçeği (ÇÇBÖ)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Öntest-sontest-izleme testi uygulanarak deney, kontrol ve plasebo gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İzmir İli, Kemalpaşa İlçesinde bulunan Sekiz Eylül Ortaokulunda, 2018/2019 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan;16 deney, 15 kontrol ve 15 plasebo grubu olmak üzere toplam 46 beşinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Deney grubuna 8 oturum YDTÇÇP uygulanırken, plasebo grubu ile de çatışma çözme konusu ile ilişkili olmayan 3 farklı seminer çalışması yapılmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmanın başında ve sonunda deney grubunda bulunan öğrencilerin velilerine“Aile İçi Çatışmaları Nasıl Çözebiliriz?”konulu seminer verilmiştir. Çalışmanın başında, sonunda ve uygulamalardan 4 haftasonra yapılan izleme çalışmasında bütün gruplara ÇÇBÖ uygulanmıştır. Deney, kontrol ve plasebo grubu katılımcılarından elde edilen öntest, sontest ve izleme testi puanlarının analizinde; grupların kendi içindeki karşılaştırmada ilişkili ölçümler için kullanılan Wilcoxon işaretli sıralar testi, gruplar arası karşılaştırmada ise ilişkisiz örneklemler için Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Deney grubunun bütün alt ölçekler boyutunda öntest- sontest puanları arasında sontest lehine anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan izleme çalışmasında ise deney grubunun bütünleşme ve hükmetme alt ölçeklerinde sontest ile izleme testi arasında ve kontrol ve plasebo gruplarında öntest sontest ve izleme testi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak uygulanan YDTÇÇP'nın öğrencilerin çatışma çözme becerileri üzerinde olumlu yönde bir etkisi olduğu ve bu etkinin bütünleşme ve hükmetme boyutunda devam ettiği görülmektedir. Fakat çalışmalarında YDTÇÇP'nı kullanacak araştırmacıların, programı kaçınma ve hükmetme boyutlarında daha etkili hale getirmelerinin kazanılan becerilerin kalıcılığı açısından yararlı olacağı düşünülmektedir..
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of creatıve drama based conflict resolution programme on the conflict resolution(CDBCRP) ability of fifth grade students was studied. As data collection tools,“The scale of conflict resolution scale”(SCRS) developed by Sarı and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. Also, by applying pretest-posttest-trail test, experimental pattern was used with experimental group, control group and placebo group. The working group of the study consist of 46 fifth grade students ( exprimental group consist of 16 sutudents, control and placebo groups consist of 15 srudensts) studying in sekiz Eylül Secondary school in Kemalpaşa, İzmir in 2018/19 educational year. While eight sessions CDBCRP were carried out with experimental groups, three different seminar studies which were not related to conflict resolution, were conducted with the placebo group and also nothing was conducted in the control group. Besides this, the parents of the students in the experimental group were given a seminer about“how can we solve the conflicts in the family?”at the beginning and end of the study. At the beginning, end and four week later followed study, SCRS was applied all groups. In the analysis of the data obtained from the experimental, control and placebo groups, while Wilcoxon Signed Rank Test For paired Samples was used for in-group data comparison, Kruskal-Wallis H Test for Independent Samples was used for comparison of intergroup data. There was a significant difference between the pre-test and post-test scores of all subscales of the experimental group while no significant difference was found between post-test and trail test of integration and domination subscales of the experimental group. And also between the pre-test and post-tests of control and placebo groups was no a significant diffenerence. Consequently, it shows that CDBCRP has a positive effect on students' conflict resolution skills and this effect continues in the dimension of integration and domination. But, it is thought that CDBCRP should be made more effective from the point of avoidance and domination subscales by researchers who will use CDBCRP in their study, for permanence of the skills acquired.