67 a 90 numaralı (Onuncu cilt) 1077 – 1080 (1666 – 1670) tarihli Kadıasker Defterine göre Kırım'da sosyal ve ekonomik hayat (1-70 varak)
Social and economic life in the Crimea According to Book of Kadiasker 67 a 90 number and date 1077 – 1080 (1666-1670)(Tenth volume) (1-70 page)
  1. Tez No: 565398
  2. Yazar: MEHMET CANER ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tarih araştırmalarında yerel ve sosyal tarih incelemeleri yapılmak istendiğinde en önemli kaynaklardan biri mahkeme kayıtlarıdır. Osmanlı Devleti'nde olduğu gibi Kırım Hanlığı'nda da mahkeme kayıtları tutulmuştur. Bu mahkeme kayıtlarına“Şer`iyye Sicilleri”ya da“Kadıasker Defterleri”denmektedir. Bu defterler kadılar tarafından tutulmaktadır. Kırım Hanlığı'nda yaşayan halkın gündelik hayatına dair bilgiler edinebileceğimiz bu defterlerde, Kırım'ın idari, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatını gözden geçirme imkânı bulmaktayız. Bu yönüyle Kadıasker Defterleri çok önemli bir kültürel mirası içlerinde barındırırlar. Tarih araştırmacıları için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olarak görülebilirler. Osmanlı Devleti'nin himayesinde olan Kırım Hanlığı ve Kırım halkının aile hayatından, ekonomik yaşantısına, yeme içme kültüründen mesleki hayatına kadar birçok bilgiyi bu defterler vasıtasıyla öğrenmekteyiz. Toplum içerisindeki dini ve etnik grupların hangileri olduğu, hangi ekonomik uğraşlara sahip oldukları ve toplumun diğer kısımlarıyla nasıl geçindikleri hakkında davalarda bilgilere rastlamaktayız. 67 A 90 Numaralı (Onuncu Cilt) H. 1077 – 1080 (M. 1666 – 1670) Tarihli Kırım Kadıasker Defteri latin harflerine aktarılarak Osmanlı Devleti yönetimi altındaki Kırım coğrafyasına ve sosyal hayatına dair değerlendirmeler yapılmıştır. Dünden bugüne Kırım coğrafyasının ve insanlarının hayatlarına ışık tutabilmek ve geçmişten günümüze bir köprü kurabilmek arzusuyla, Kırım nüfusunun sosyal ve ekonomik yönden tahlil edildiği ve üzerine değerlendirmeler yapıldığı bir çalışma ortaya koymak temel amaçtır.
Özet (Çeviri)
When asked to conduct local and social history surveys, one of the most important sources is court records. As in the Ottoman Empire, court records were kept in Crimean Khanate. These court records are called“Shariah records”or“Kadıasker books”. These books are kept by the Kadı. In these books, that we can obtain information about the daily life of the people living in the Crimean Khanate, we have the opportunity to review the administrative, social, economic and cultural life of the Crimean. In this regard, Kadıasker books contain a very important cultural heritage. They can be seen as a treasure waiting to be discovered for historians. We learn from the family life of the Crimean Khanate and Crimean people under the auspices of the Ottoman state, from the economic life, from the food and drink culture to the professional life through these books. We find information on the cases in which religious and ethnic groups in the society are, what economic struggles they have, and how they deal with other parts of the society. 67 A 90 (Tenth Volume) H. 1077 – 1080 (M. 1666 – 1670) the Crimean Kadıasker book was transferred to Latin letters and evaluations were made on Crimean geography and social life under Ottoman rule. It is the main objective of a study in which the population of the Crimea was analyzed and evaluated in social and economic terms, with the desire to shed light on the lives of the Crimean geography and its people from past to present and to establish a bridge.