Kuzey Makedonya Cumhuriyeti geleneksel kadın giyimi
Macedonia traditional Turkish women's clothing and accessories
  1. Tez No: 565400
  2. Yazar: ASLIHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Giyim, insanoğlunun var olması ile doğan bir yaşam şekli, kültürü olmuştur. Giyinmek ilk çağlarda korunmak ve örtünmek ihtiyacından doğmuş, daha sonra estetik unsurlar ile vazgeçilmez bir zevk ve uğraş haline gelmiştir. Ayrıca coğrafi koşullar, cinsiyet, yaşam tarzı ve kültür etkisi ile tarih boyu değişime uğramış ve ekonomik durum da giyim kuşam tarzında belirleyici bir unsur olmuştur. Köklü bir tarihi mirası olan Osmanlı İmparatorluğundan, Cumhuriyet'e geçiş sürecinde değişim göstermiş ve bu değişim Kuzey Makedonya'da geleneksel Türk kadın kıyafetlerinde de kendini göstermiştir. Osmanlı giyim kuşamı, altı yüzyıl boyunca, benzer biçimdeki giyimlerden oluşmuştur. Avrupa modasının endüstrileşmesi ile birlikte tüm dünyaya yaydığı giyim şekli XIX. yüzyılın sonunda, Kuzey Makedonya'da büyük değişiklik göstermiştir. Kuzey Makedonya'da 6, Türkiye'de 3, müzenin depolarında, sandıklarda bulunan XIX. ve XX. yüzyıl başlarına ait kırsal kesim kadın giyimi, kent kesimi kadın giyimi ve törenlerde giyilen kadın giyimi olmak üzere 3 başlık altında toplanarak incelenmiştir. Kuzey Makedonya'da kırsal kesim giyim parçaları, uzun gömlek (göynek), şalvar (çintiyan), yelek, mintan, dolama, fıta/önlük, kuşak, baş örtüsü (mumi), yün çorap ve çarık, Kuzey Makedonya'da kent kesim giyim parçaları, gömlek (göynek), şalvar (çintiyan/polalı çintiyan), yelek, mintan, fıta/önlük, kuşak, gümüş kemer, baş örtüsü (krep), kolye, ince çorap, siyah alçak topuklu ayakkabı. Kuzey Makedonya'da Tören giyim parçaları, (göynek), şalvar (çintiyan/polalı çintiyan), yelek, mintan, cübbe, salta/kaftan (pirpiri), salta, entari, üçetek, fıta/önlük, kuşak, ipek şal kuşak, gümüş kemer, baş örtüsü (krep), tepelik, alınlık, kolye, ince çorap, siyah alçak topuklu ayakkabı. Giyim ürünlerinde kullanılan malzeme, renk, desen, süsleme tekniği ve konusu özelliklerinin araştırılması, gün yüzüne çıkarılması ve belgelenmesi, özgünlüğü açısından bu konuda ilgili kişilerin resmi ve özel kurumların dikkatini çekmek; bu belgelerin tanıtılmasına, yaşatılmasına ve bundan sonraki araştırmalara ışık tutarak yazılı kaynak oluşturmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Clothing has been a way and culture of life since the very beginning of humankind. Clothing first served as protection and cover, and proceeded to become an indispensable taste and endeavor with aesthetical aspects. Geographical conditions, gender, lifestyle and culture transformed clothing in the course of history, and economical conditions have also been determinant in clothing styles. The transformation of Ottoman Empire with its rich historical legacy into Turkish Republic had an impact on clothing, which can be observed in the traditional Turkish women's clothing in Macedonia. Ottoman clothing style consisted of similar outfits through six centuries. Industrialization of European fashion at the end of 19th century had an extensive influence all over the world, and Macedonia was also transformed by it. This thesis focuses on outfits from 19th and 20th century found in the chests in the storehouses of six museums in Macedonia, and three museums in Turkey. The samples are categorized into three groups: Dresses of rural women, dresses of urban women, and ceremonial women's dresses. Rural women's dresses include long shirts (göynek) and shalwars (çintiyan) worn as the first layer; vests, chainses, aprons, belts; headscarfs (mumi) as headwear; wool socks and sandals as footwear. Urban women's dresses include shirts (göynek), shalwars (çintiyan and polalı çintiyan), silver belts, crapes, and necklaces as outerwear; thin socks and low-heeled shoes as footwear. Ceremonial clothes include shirts, shalwars, vests, chainses, tabards, robes (pirpiri), thobes, three-skirts, belts, silk waistcloths, silver belts as outerwear; crapes, combs, forehead garments, necklaces as headwear; wool socks, thin socks, black low-heeled shoes as footwear. The present thesis aims at researching and documenting the materials, colors, patters, ornamentations used in clothes; attract the attention of related public and private institutions and organizations; and contributing to the accumulation of academic sources for further studies and promotion of original samples.