Uluslararası iç denetim standartları çerçevesinde risk odaklı iç denetim ve uygulamaya yönelik bir araştırma
Risk-focused internal audit and an application in the framework of international internal auditing standards
  1. Tez No: 565401
  2. Yazar: UMUT CAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLGÜN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yüzyıllık dönemde dünya ekonomisinde benzeri olmayan çok hızlı bir değişim ve gelişme süreci yaşanmıştır. Uluslararası ekonomik işbirlikleri artmış, ticaretin fiziki sınırları ortadan kalkmış ve hacmi genişlemiştir. Bu değişimi etkileyen en önemli unsurlar, ülkelerin iç ve dış politikaları, teknoloji alanındaki gelişmeler, uluslararası rekabet unsurları ve sermaye hareketlerindeki büyümeler olarak özetlenebilir. Halen çok sayıda ülke bu ivmelenmeyi kendi ekonomisine entegre etme çabası içindedir. Ülkemizde de özel sektör ağırlıklı bir ivmelenme dikkat çekmektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için artan sermaye hareketleri özellikle ekonomik büyüme ve kalkınma açısından olumlu katkılar sağlamaktadır. İşletme ve kurumların sürdürülebilir büyümelerinin, kalkınmalarının veya faaliyetlerini şeffaf bir şekilde yürütebilmelerinin sağlanması açısından; iç ve dış çevreden kaynaklanan çeşitli risklerin ortaya çıkarılması, bu risklerin planlanarak dağılması ve daha iyi yönetilmesi gibi hususlar ön plana çıkmaktadır. Kurumun stratejik amaç ve hedeflerine ulaşabilmesi için, karar mekanizması olan işletme üst yöneticilerinin objektif bir güvence sistemine ihtiyacı artmaktadır. Bu doğrultuda faaliyetlerin ne ölçüde etkin olduğu, işlemlerin ne derece verimli yürütüldüğü, güvenilir raporlama sistemi ve düzenlemelere tam uyum sağlanması gibi gerekçelerle iç kontrol mekanizması kurulmaktadır. Kontrol sistemlerin işler halde tutulması işletme üst yönetimlerin sorumluluğundadır. İç denetim birimleri ise mevcut sistemlerin etkinliğini, yeterliliğini ve faaliyetlerin uygunluğunu makul bir güvence sağlamak amacıyla değerlendirirler. Dolayısıyla yürütülen faaliyetlerin etkinliğinin belirlenmesinde iç denetim birimleri oldukça aktif bir rol oynamaktadır. Söz konusu çalışmanın ana konusunu, iç denetim mekanizmaları, iç denetim yaklaşımları ve işleyişine uluslararası iç denetim standartları çerçevesinde iç denetimlerin uygulanmasına yönelik iki ölçek geliştirilerek bu ölçekler doğrultusunda farklı değişkenlere göre incelenmesi oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
In the last century there has been a very rapid change and development process in the world economy. International economic cooperation has increased, the physical boundaries of trade have disappeared and the volume has expanded. The most important factors affecting this change can be summarized as domestic and foreign policies of the countries, developments in the field of technology, factors of international competition and growth in capital movements. Currently, many countries are trying to integrate this acceleration into their own economy. In our country, the acceleration in the private sector is noteworthy. increased capital flows to developing countries such as Turkey which is particularly positive contribution in terms of economic growth and development. In order to ensure the sustainable growth, development or operation of enterprises and institutions in a transparent manner; issues such as discovery of various risks arising from the internal and external environment, planning and distribution of these risks, and better management of these risks come to the fore. The institution to reach it's strategic goals and objectives, the need for an objective assurance system of business executives with decision mechanisms is increasing. Internal control mechanism is established on the grounds of how effective the activities are, how efficient the transactions are, the reliable reporting system and the full compliance with the regulations. It is the responsibility of the top management to keep control systems in operation. Internal audit units evaluate the effectiveness, adequacy and suitability of existing systems in order to provide reasonable assurance. Therefore, internal audit units play a very active role in determining the effectiveness of the activities carried out. The main subject of the study, internal audit mechanisms, internal audit approaches and the functioning of the internal auditing standards within the framework of internal audits for the implementation of the internal control of two scales developed according to different scales.