Mekansal tasarım - soyut resim ilişkisi, 2 boyuttan 3 boyuta: MAKÜ öğrenci çarşısı örneği
Spatial design- abstract painting relation, 2 dimensional to 3 dimensions: MAKÜ student bazaar example
  1. Tez No: 565451
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇİÇEK OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, sanat dallarından olan soyut resim ve mekan tasarımı arasında bağ kurabilmesi amaçlanmaktadır. Bu kurulan bağ, tasarımcıların yaratıcılığını artırmasına ve yeni ürünler oluşturmasına yardımcı olabilir. Tasarımcılar mekanları tasarlarken, soyut bir resimden yola çıkarak, karakteri olmayan mekanlara anlam yükleyip onlar için konsept oluşturulabilirler. Tanımsız bir alan yerine, tasarımı sınırlandırılmış bir çıkış noktasından yola çıkarak tanımlı alanlar oluşturulabilir. Bir mekanı tasarlarken, soyut resimi tasarım çıkış noktası olarak ele alındığında, soyut resmin üzerinde bulunan nokta, çizgi, düzlem, renkler ve geometrik şekiller kütlesel olarak üçüncü boyuta aktarıldığında, sanata dokunabilmek, algılayabilmek ve sanatın içinde sanatı yaşatmak mümkün olacaktır
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to be able to make connections between abstract painting and space design. This established link can help designers to increase creativity and create new products. While designing the space, it is possible to create a style and concept for the spaces that do not tell themselves and take a meaning of an abstract picture and create a space for them. Instead of an undefined area, defined areas can be created from a restricted point of design. When designing a space, to be able to handle a work of art as the starting point of the design, the point, line, plane and geometric shapes on an abstract picture are massively transferred to the third dimension, to be able to touch and to perceive art and to maintain art within the art.