Kentsel dönüşüm projelerinin sosyal sürdürülebilirlik ölçütleri çerçevesinde değerlendirilmesi; şanlıurfa eski sanayi bölgesi kentsel dönüşüm projesi örneği
Analysis of urban transformation projects in the context of social sustainability criteria; sanliurfa old industrial zone example
  1. Tez No: 565470
  2. Yazar: DİLARA BİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SERHAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, kentsel dönüşüm projelerinin sosyal sürdürülebilirliğinin ölçülmesine yönelik ölçütlerin geliştirilmesi ve bu ölçütlerin Şanlıurfa eski sanayi bölgesi kentsel dönüşüm alanında test edilmesidir. Ülkemizde özellikle son on yılda kentsel gelişim politikalarının önemli bir kısmı kentsel dönüşüm projeleri ile yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu projeler afet riski altındaki kentsel yerleşme alanlarından kent içi sanayi bölgeleri, tarihi kent merkezlerinden yasadışı konut bölgeleri olma üzere birçok farklı alanı kapsamaktadır. Bu projelerin önemli bir bölümü fiziksel çevrenin yeniden üretiminde odaklanmaktadır. Daha sürdürülebilir kentsel çevrelerin yaratılması için fırsatlar sunmasına karşın, bu süreçte sosyal boyutun yeterince göz önüne alınmadığı değerlendirilmektedir. Bu araştırma ile kentsel dönüşümün özellikle sosyal boyutu üzerine dikkat çekilmekte ve sosyal sürdürülebilirliğin sağlanmasına dönük anahtar ölçüt ve göstergelerin tanımlanmasına çalışılmaktadır. Araştırmanın bundan sonraki yapılacak kentsel dönüşüm projelerinin değerlendirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop criteria for measuring the social sustainability of urban transformation projects and to test these criteria in the area of urban transformation in the old industrial zone of Şanlıurfa. In our country, a significant portion of urban development policies have been tried to be directed by urban transformation projects especially in the last decade. These projects cover many different areas from urban settlements, which are under the risk of disaster, to urban areas, and to urban areas from illegal urban areas. A significant portion of these projects focus on the reproduction of the physical environment. Although it provides opportunities for the creation of more sustainable urban environments, it is considered that the social dimension is not considered sufficiently in this period. This research draws attention to the social dimension of urban transformation and tries to define the key criteria and indicators for social sustainability. It is thought that the research will contribute to the evaluation of the future urban transformation projects.