Lise genel fizik II deneylerinin arduinoyla yapılmasının öğrenmeye katkısı
High school general physics II experimants with arduino contribution to learning
- Tez No: 565469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL OTURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uygulama Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı 10. Sınıf düzeyinde eğitim gören öğrenciler ile gerçekleştirilmektedir. Çalışma kapsamında Genel Fizik II dersinin Laboratuvar deneylerinin öğrencilerin akademik başarısını artırmak ve fizik laboratuvarına karşı olumlu tutum olmalarını sağlamak amacıyla deneylerin Arduino ile yapılarak ve Fritzing çizim programı ile dersin işlenmesi planlanmaktadır. Bu plan doğrultusunda; Arduino' nun 10. sınıf öğrencilerine tanıtılması, laboratuvarda ölçme aracı olarak kullanılması, Arduino programlama dilinin anlatılması, devre çizimleri ile ilgili arduino uyumlu Fritzing programının kullanımı anlatılmaktadır. Arduino programlamanın kullanılması ve Fritzing programının kullanılmasının 10. sınıf öğrencilerinin; Fizik laboratuvarlarına karşı tutumlarını ve Fizik dersi akademik başarısını nasıl etkilediği incelenmektedir. Çalışmada deneysel desen yöntemi kullanılmış olup 20 testten oluşan fizik başarı testi ve demografik bilgilerinde elde edildiği fizik laboratuvarına yönelik tutum ölçeği uygulanmaktadır. Uygulama sonrasında toplamda 63 öğrenciden elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda deney grubunda yer alan öğrencilerin kontrol grubunda yer alan öğrencilere oranla başarı testlerinde daha iyi oldukları ve fizik laboratuvarına karşı tutumlarının olumlu arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The application is carried out with the students studying at the 10th grade level in the 2018 - 2019 academic year under the Ministry of National Education. Within the scope of the study, it is planned to conduct laboratory experiments of General Physics II course with Arduino and Fritzing drawing program in order to increase students' academic success and to have positive attitude towards physics laboratory. In line with this plan; Introducing Arduino to 10th grade students, using it as a measurement tool in the laboratory, explaining the Arduino programming language, and using an arduino compatible Fritzing program on circuit drawings. The use of Arduino programming and the use of the Fritzing program were done by 10th grade students; How they affect their attitudes towards physics laboratories and academic achievement in Physics course is examined. Experimental design method was used in this study and 20 achievement test and attitude scale towards physics laboratory were applied in demographic information. After the application, the data obtained from 63 students were analyzed with SPSS 25.0 program. As a result of the analysis, it was concluded that the students in the experimental group were better in the achievement tests than the students in the control group and their attitudes towards the physics laboratory increased positively.