Darbe etkisi altındaki kompozit plakaların vibroakustik analizi
Vibroacoustic analysis of a post-impacted composite panel
- Tez No: 565480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kompozit malzemeler, birbirinden farklı iki ya da daha fazla malzemenin bazı özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla bir araya getirilmesi ile imal edilen malzeme türüdür. Kompozit malzemeler gelişmiş özelliklerinden ötürü (düşük yoğunluk, sertlik) günümüzde havacılık, otomotiv ve birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dinamik yük altında kalmış gelişmiş kompozit yapıların dinamik tepkileri önemli bir konudur.Kompozit yapılarda dinamik yük altında oluşan hasar etkisi üzerine bir çok çalışma vardır. Frekans Tepki Fonksiyonunun (Frequency Response Function) (FRF) dinamik çözüm yaklaşımları, kompozit bazlı yapısal tasarımı analiz etmek için yararlı bir metottur. Kompozit malzemelerin dinamik özelliklerinin standardizasyonu için balistik hasar verilmiş düşük frekanslı, yüksek titreşim genlikli kompozit malzemenin incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, merkezi hasar görmüş dokuma karbon kompozit panellerin vibroakustik davranışı deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are kind of material that is produced by combining two or more different materials with different properties. Composite materials are widely used today in aerospace, automotive and many other sectors due to their advanced properties (low density, hardness). There are many studies about effect of post-impacted composites in dynamic loading. The dynamic solution approaches of the Frequency Response Function (FRF) are a useful method for analyzing the composite based structural design. For the standardization of the dynamic properties of composite materials, it may necessary to examine the low frequency, high vibration amplitude composite material with ballistic damage. In this study, the vibro-acoustic behaviour of centrally damaged woven carbon composite panels is investigated experimentally.