Damage resistance investigation of different plates subjected to impact loads
Darbe yüküne maruz bırakılmış farklı plakaların hasar dayanımının incelenmesi
- Tez No: 706154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP YETER, DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hedef plakaların balistik yükler altındaki hasar dayanımları, bu yüklere maruz kalacak yapıların tasarlanmasında önemli bir tasarım parametresidir. Normal ve eğik balistik yükler altında hedef plakaların incelenmesi, bu plakalar kullanılarak üretilen ve farklı eğik açılar altında balistik yüklere maruz kalan yapıların performanslarının anlaşılmasına katkıda bulunur. Düşük ve yüksek hız darbe yüklerine maruz kalan malzemelerin bu yüklere dayanımının araştırılması önem arz etmektedir. Bu yüklere dayanacak yapıların tasarımında metaller, fiber takviyeli kompozitler, sandviç paneller ve bu malzemelerin farklı kombinasyonları kullanılmaktadır. Bu tezde, öncelikle yüksek hızlı darbe yüklerinin testlerinin yapılacağı darbe test düzeneğinin tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Test düzeneğinin tasarımı ve üretimi aşamasıyla eş zamanlı olarak bazalt fiber takviyeli kompozit malzemeler üretilmiştir. Tezde 3, 6, 9 ve 12 katmanlı kompozit plakalar üretildi. Plakalara pelletlerin giriş ve çıkış hızları kıyaslandı ve hedef plaka tarafından emilen enerji miktarları belirlendi. Ayrıca, farklı alüminyum plakaların ve Bazalt/epoksi plakaların balistik dayanımları numerik olarak araştırıldı. Numerik kısımda eğik açının etkisi de araştırıldı.3 katmanlı hedef plakası ile 12 katmanlı hedef plakasının absorbe edilen enerjisi arasında yaklaşık 13 (yaklaşık % 1195) kat fark vardır.
Özet (Çeviri)
Damage resistance of target plates to the ballistic loads is an important design parameter while designing the structures that will be subjected to these loads. The study of target plates under the normal and oblique ballistic loads contributes to understandings of performance of the structures that are produced using these plates and are subjected to the ballistic loads under the different oblique angles. It is important to investigate the resistance of materials exposed to low and high-velocity loads. Metals, fiber-reinforced composites, sandwich panels, and different combinations of these materials are used in the design of structures that will withstand these loads. In this thesis, first of all, the design and production of the impact test set-up for testing high-speed impact loads are done. Then, Basalt fiber-reinforced composite materials are produced. In this thesis, 3, 6, 9, and 12 layers composite plates are produced with cross-ply orientation. The initial velocity and final velocity of the projectile are compared and energy absorption capacities of target plates are determined. Also, a numerical investigation on the ballistic impact resistance of different aluminum alloys and basalt/epoxy is performed. In the numerical part, the effects of the oblique angles are also researched. There is a nearly 13 (nearly 1195 %) times difference between the absorbed energy of 3 layer target plate and 12 layer target plate.