Çocuk acil polikliniğine wheezingle başvuran okul öncesi çocuklarda etiyoloji
Etiology of preschool children applying wheezing to pediatric emergencypoliclinic
  1. Tez No: 565485
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA UFUK ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocuk Acil Polikliniğine Wheezingle Başvuran Okul Öncesi Çocuklarda Etiyoloji Amaç: Vizing, okul öncesi çocukluk çağında sık rastlanan ve astımın habercisi olma nedeni ile önemli bir bulgudur. Çalışmamızda çocuk acil polikliniğine vizing ile başvuran okul öncesi hastalarda vizingi tetikleyen faktörlerin araştırılması amaçlandı. Hastaların başvuru sırasındaki semptomları, fizik muayenesi, nazofarengeal sürüntüsünde PCR/viral panel çalışılması, alerjik yatkınlık açısından anket çalışması yapılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Kasım 2017- Ocak 2019 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil polikliniğine vizingle başvuran 199 okul öncesi hasta üzerinde yapılmıştır. Tüm hastalar için alerjik yatkınlık açısından veri formu oluşturuldu. Form; cinsiyet, yaş, başvuru tarihi, başvuru semptomları, perinatal ve erken çocukluk dönemi risk faktörleri, çevresel etkenler, ebeveyn eğitim düzeyi, soygeçmiş, modifiye ISAAC soruları, fizik muayene bulguları, atak şiddet skoru ve mevcut ise laboratuar bulgularını içermekte idi. Tüm hastalardan nazofarengeal sürüntü alındı. Alınan örneklerden, respiratuar sinsityal virüs (RSV), rhinovirüs (RV), influenza A ve B, insan metapnömovirüs (hMPV), insan coronavirüs (hCOV), parainfluenza virüs (hPIV) varlığı, Viroloji Laboratuarı'nda PCR testleri kullanılarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmada 115 (% 57,8)'i erkek toplam 199 hasta mevcuttu. Toplam 134 (% 67,3) hastada solunum yolu virüsü saptandı. En sık rhinovirüs, ardından RSV, influenza A, hCOV, hPIV, hMPV ve influenza B görüldü. 100 (% 50) tekli, 34 (% 17,1) çoklu enfeksiyon görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Wheezing is a common finding in preschool childhood and is an important symptom because it's a precursor to asthma. The aim of this study was to investigate the factors that trigger wheezing in preschool patients who applied to the pediatric emergency department with wheezing. Symptoms, physical examination, nasopharyngeal swab PCR/ viral panel and allergic susceptibility survey were planned. Materials and Methods: The study was conducted on 199 preschool patients who applied to the Pediatric Emergency Clinic of Çukurova University Balcalı Hospital between November 2017-January 2019. Data form was created for all patients in terms of allergic susceptibility. Form was included; gender, age, admission date, presenting symptoms, perinatal and early childhood risk factors, environmental exposure, parental education level, family history, modified ISAAC questions, physical examination findings, attack severity score and laboratory findings if available. Nasopharyngeal swabs were obtained from all patients. Presence of respiratory syncytial virus (RSV), rhinovirus (RV), influenza A and B, human metapneumovirus (hMPV), human coronavirus (hCOV), parainfluenza virüs (hPIV) was investigated using PCR tests in Virology Laboratory. Results: 115 patients (% 57,8) were male and totally 199 were included in the study. Respiratory virus was detected in 134 (% 67,3) patients. Most commonly rhinovirus was seen followed by RSV, influenza A, hCOV, hPIV, hMPV and influenza B. 100 (% 50) single and 34 (% 17,1) multiple infections were seen.