Astım atağı nedeniyle alerji departmanı ve acil serviste tedavi edilen hastalarda ortaya çıkan nükslerin değerlendirilmesi
Evaluation of relapse cases in asthma attack patients treated at the allergy department and emergency service
- Tez No: 341748
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çocuk acil servislerinde atak nedeniyle tedavi edilip taburcu olan astımlı hastaların, daha sonra aynı yakınmalarla tekrar acil servise geri gelmeleri klinik pratikte büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz bu çalışmada, atak nedeniyle hastaneye başvuran astımlı çocuklarda tedavi tamamlanıp hasta eve gönderildikten sonra ilk 72 saat ile 4-7. günler arasında ortaya çıkan erken ve geç dönem nüks sıklığı ve nüksleri etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya, Mart 2011-Eylül 2012 tarihleri arasında çocuk acil servis ve çocuk alerji-astım polikliniğine astım atağı nedeniyle başvuran hastalar alınmıştır. Ebeveynlerle 3. ve 7. günlerde telefonla konuşarak görüşmeler yapılmış, öksürük, hışıltı ve nefes darlığı gibi semptomların devamlılığı, ilaç kullanımı ve tekrar doktora başvuru durumları öğrenilmiştir. Çalışmamız süresince, astım atağı tanısıyla çocuk acil servis ve çocuk alerji-astım polikliniğine toplam 816 hasta başvurmuştur. Çalışma kriterlerini karşılayan ve izlemlerinde kendilerine ulaşılabilen toplam 662 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan olguların 446 (%67.4)?sı çocuk alerji-astım polikliniğinde, 216 (%32.6)?sı çocuk acil servisinde görülmüştür. Hastaneye astım atağı nedeniyle başvuran hastalara uygulanan tedavilere bakıldığında; hafif atak ile başvuran hastalara uygulanan tedaviler açısından bölümler arasında fark yokken, orta şiddette atak ile başvuran hastalara sistemik steroid verilme oranının çocuk alerji-astım polikliniğinde görülen hastalarda daha fazla olduğu görülmüştür (p= 0.026).
Özet (Çeviri)
Asthma patients presenting with an acute attack to the emergency service treated and released then revisit the emergency service due to the same symptoms is a major problem in clinical practice. In this study we aimed to determine the factors affecting early and late stage relapses and frequency of relapse within the first 72 hours and 4-7 days after asthma patients who presented to the hospital with acute attack were fully treated and sent home. Patients who presented with an acute asthma attack to the pediatric emergency service and pediatric allergy asthma clinic between March 2011 and September 2012 treated and sent home were taken into the study. The parents were given a telephone call on the 3rd and 7th day. The persistence of symptoms like cough, wheezing and shortness of breath, use of drugs and a revisit a doctor were inquired. A total of 816 patients diagnosed with acute asthma attack presented to the pediatric emergency service and pediatric allergy asthma clinic during the study. A total of 662 patients who met the study criteria and could be reached for follow up were included in the study. 446 (67.4%) of the cases taken into the study were seen at the pediatric allergy asthma clinic and 216 (32.6%) of them at the pediatric emergency service. When we take a look at the treatments given to the patients who presented to the hospital with acute attack, there was no difference in treatment of patients with a mild attack between the departments whereas it was determined that the rate of administration of systemic steroids to patients with moderate attack was higher in the pediatric allergy asthma clinic (p=0.026).