Cumhuriyet'in ilanından günümüze Antalya'nın kentsel gelişiminin incelenmesi
Investigation of urban development of Antalya from declaration of the repuclic to present day
  1. Tez No: 565498
  2. Yazar: YAVUZ BAHADIR CERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde küçük bir sahil kenti olan Antalya, günümüze kadar geçen 95 yıllık zaman zarfında Türkiye'nin ortalamasının çok üstünde bir hızla kentleşerek önemli bir turizm ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında Antalya'da meydana gelen kentleşme biçimi ve planlama süreci dönemler halinde incelenerek günümüzde ortaya çıkan fiziksel mekâna bir bakış açısı getirilmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde, konuya hazırlayıcı bilgiler verilerek çalışmanın, önemi, kapsamı, yöntemi ve çalışmada faydalanılan kaynaklar açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'nin geçirdiği kentleşme süreci, uygulanan politikalar ve nüfus hareketleri, dönemler halinde incelenmektedir. Üçüncü bölümde Antalya'da gelişen kentsel alanlar ve planlama çalışmaları dönemler halinde incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise anlatılan bilgiler ve araştırma bulguları ışığında Antalya'da gelişen fiziki mekân değerlendirilmekte ve tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antalya was a small, coastal town in early periods of the repuclic. From this time to present day Antalya has progress an urban developmet over Turkey's average and it has become an important tourism and trade center. In this thesis, it is aimed to create a new perspective about Antalya's urban spaces by investigating urbanization format and planning process of Antalya in different periods. In the introduction section, the preparatory information is given and the importance, scope, method and sources of the study are explained. In the second section, the urbanization process in Turkey, applied urban policies and demografic movements are analyzed in periods. In the third section, the urban areas in Antalya and their planning studies are analyzed in periods. In the conclusion section, the physical space developed in Antalya is evaluated and discussed around the described information and research findings.