Fiber takviyeli polimer kompozit malzemelerin sonlu elemanlar analizinde kullanmak üzere malzeme modellerinin geliştirilmesi
Improvement of reliable material models of fiber rei̇nforced polymer type composite materials to be used in fea
- Tez No: 565497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İki boyutlu ortogonal twill dokuma kumaştan oluşan laminatın elastik analizi için iki farklı kumaş modeli sunulmuştur. Bunlar Cam Elyaf Kumaş / Epoksi ve Karbon Elyaf Kumaş / Epoksi sistemleridir. Bu çalışmada Cam Elyaf Kumaş / Epoksi ile Karbon Elyaf Kumaş / Epoksi 12 katmanlı olarak, vakum infüzyon yöntemiyle üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemelere Çekme Testi, Üç Nokta Eğme Testi ve Düşük Hızlı Darbe Testi yapılmıştır. Bu testlerle üretilen numunelerin farklı davranışları tespit edilmiştir. Sonlu Elemanlar Analizi malzeme özellikleri deney sonuçlarından malzemenin mekanik özelliğini tayin eden Elastikiyet Modülü, Poisson Oranı ve Kayma Modülü Hooke Kanununa göre hesaplanmış ve tek tek tespit edilmiştir. Elde edilen deneysel değerler ANSYS 19.1 paket programında Sonlu Elemanlar Analizi ile elde edilen nümerik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Üç Nokta Eğme deneyinde elde edilen deneysel sonuçlar ile ANSYS 19.1 programında modellenen Üç Nokta Eğme sistemi deneysel sonuçlara göre maksimum kuvvete karşılık gelen ilerleme miktarı olarak tanımlanarak eğme deneyi simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two different fabric models are presented for elastic analysis of laminate consisting of two-dimensional orthogonal twill woven fabric. These are Glass Fiber Fabric / Epoxy and Carbon Fiber Fabric / Epoxy systems. In this study, Glass Fiber Fabric / Epoxy and Carbon Fiber Fabric / Epoxy were produced in 12 layers by the vacuum infusion method. Tensile Test, Three-Point Bending Test, and Low-Velocity Impact Test were performed on the composite materials produced. The different behavior of the samples produced by these tests was determined. The obtained experimental values were compared with the numerical results obtained by Finite Element Analysis in ANSYS 19.1 package program. The material properties of the Finite Element Analysis were calculated according to the Elasticity Module, Poisson Ratio, and Shear Module Hooke Law which determined the mechanical property of the material and determined one by one. With the experimental results obtained in the Three-Point Bending experiment and the Three-Point Bending system modeled in ANSYS 19.1 program, the bending experiment was simulated by defining the amount of progression corresponding to the maximum force according to the experimental results.