Cloud-based data mining tool for big data
Büyük veri için bulut tabanlı veri madenciliği aracı
- Tez No: 565519
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde veri miktarındaki artışa paralel olarak veri madenciliğine duyulan ihtiyaç da artmış, veriyi bilgiye dönüştürme operasyonu hayatın her alanında kaçınılmaz hale gelmiştir. Verilerin dijital ortamda tutuluyor olmasına bağlı olarak, bilgiye dönüştürülmeyi bekleyen çok miktarda veri bulunmaktadır. Bu çalışma ile günümüzde bu kadar genel ihtiyaç haline gelen veri madenciliği sürecinin, uzman olmayan kişiler tarafından da kolaylıkla yapılıyor olması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında büyük veriler üzerinde performanslı analiz yapılmasına imkan sağlayan 'Sparkle Mining' aracı geliştirilmiştir. Proje kapsamında veri analizinde alternatif olarak kullanılabilecek bir araç geliştirilmiştir. Bu araç geliştirilmeden önce, kullanılacak teknoloji ve kütüphaneler kapsamlı olarak araştırılmıştır. Veri analizinde en iyi performansı yakalamamızı sağlayacak teknolojiler ve veri madenciliği kütüphanesi sistemimiz tarafından kullanılmıştır. Kullanılacak veri madenciliği kütüphanesini belirlemek amacıyla yapılan çalışmalar da tez kapsamında sunulmuştur. Projede belli formata getirilmiş veri seti, web uygulama aracılığıyla ile buluta yüklenmektedir. Sisteme yüklenen veri seti kullanıcının belirdiği kural setlerine göre analiz edilmektedir. Veri setleri ve analiz sonuçları kullanıcı için tanımlanan bulut alanında saklanmaktadır. Bu çalışma ile veri madenciliğinde uzman kişilerin yapabildiği analizleri, kullanıcılar kolaylıkla yapabilecek, bununla birlikte verilerine ve elde ettikleri analiz sonuçlarına istedikleri yer ve zamanda ulaşabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in parallel with the increase in the amount of data, the need for data mining has increased and the process of converting data into information has become inevitable in all areas of life. Depending on the fact that the data is kept digitally, there is a large amount of data waiting to be converted into information. With this study, it is aimed that the data mining process, which has become such a general need nowadays, is easily realized by non-experts. Within the scope of the study,“Sparkle Mining”tool has been developed which enables analysis with good performance in big data. Within the scope of the project, an alternative tool for data analysis has been developed. Before this tool was developed, the technology and libraries to be used were investigated extensively. In data analysis, the technologies and data mining library that will enable us to achieve the best performance have been used by our system. The studies conducted in order to determine the data mining library to be used are also presented within the scope of the thesis. The data set loaded into the system is analyzed according to the rules set by the user. Data and analysis results are stored in the cloud area defined for the user. With this study, users will be able to do their analysis easily also they will be able to view the data and the results of their analysis at any time and place.