Tavas ( Denizli ) ovasının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Tavas (Denizli) plain
- Tez No: 565518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Tavas (Denizli) Ovasının jeolojik, hidrolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma alanındaki jeolojik birimler otokton ve allokton olmak üzere iki grup halinde incelenmiş ve bölgenin genel jeoloji haritası hazırlanmıştır. Eşme metamorfitleri ve Babadağ formasyonu otokton birimleri, Ortadağ formasyonu, Ağaçlı formasyonu, Marmaris peridotiti , Kızılcadağ melanj ve olistostromu allokton birimleri, Acıgöl grubu, Aksu formasyonu çamova üyesi, Gebeciler formasyonu, Çameli formasyonu, kireçtaşı üyesi, Pliyo-kuvaterner killi kireçtaşı, Pliyo-kuvaterner ayırtlanmamış kırıntılı birimler, Yamaç molozu, Alüvyon yelpazesi, Alüvyon örtü kayaçları oluşturmaktadır. Her bir litolojik birim hidrojeolojik özellikleri ve akifer olabilme potansiyelleri bakımından geçirimli, yarı geçirimli ve geçirimsiz birimler olarak ayırtlanmış ve çalışma alanının hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. Ayrıca, bölgede bulunan sondaj kuyularında yeraltısuyu seviyeleri ölçülmüş ve yeraltısuyu akımının ovada kuzey doğu yönünde olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanındaki göl ve yeraltısularının hidrojeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla su örnekleri alınarak hidrojeokimyasal analizleri yapılmıştır. Bu analizlerden elde edilen sonuçlara göre, bölgedeki su kaynaklarının, Ca-Mg-HCO3 ve Ca-HCO3'lı sular fasiyesinde olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçları TSE-266 ve WHO tarafından belirtilen içme suyu limit değerleri ile karşılaştırıldığında genel olarak su kaynakları içilebilir özelliktedir. Ancak bölgesel olarak As ve Fe konsantrasyonlarının limit değerlerin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu durum bölgedeki kaya-su etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Çalışma alanındaki su kaynaklarının sulama suyu olarak ise kullanılabilir özellikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geological, hydrological, hydrogeological and hydrogeochemical features of Tavas (Denizli) Plain were investigated in detail. The geological units in the study area were examined as two groups as autochthonous and allokton and general geological map of the region was prepared. Eşme metamorphics and Babadağ formation, autochthonous units, Ortadağ formation, Ağaçlı formation, Marmaris peridotite, Kızılcadağ melange and olistostrome allokton units, Acıgöl group, Aksu formation. non - discriminant clastic units, Slope debris, Alluvium fan, Alluvium cover rocks form. Each lithological unit is distinguished as permeable, semi-permeable and impermeable units in terms of hydrogeological characteristics and aquifer potential and a hydrogeological map of the study area has been prepared. In addition, groundwater levels were measured in the boreholes in the region and it was determined that the groundwater flow was towards the north-east direction in the plain. In order to determine the hydrogeochemical properties of the lake and groundwater in the study area, water samples were taken and hydrogeochemical analyzes were performed. According to the results obtained from these analyzes, water resources in the region were found in the Ca-Mg-HCO3 and Ca-HCO3 waters. The results of the analysis are generally drinkable by water sources compared to the TSE-266 and WHO limit values. However, it was determined that As and Fe concentrations were above the limit values. This is due to the rock-water interaction in the region. It has been determined that the water resources in the study area can be used as irrigation water.