Design construction and testing of an experimental turbojet engine
Deneysel bir turbojet motorun tasarımı, yapımı ve test edilmesi
  1. Tez No: 56553
  2. Yazar: ERHAN SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN A. GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
öz DENEYSEL BİR TURBOJET MOTORUNUN TASARLANMASI, YAPILMASI VE DENENMESİ ' Saygı, Erhan Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın A. Göğüs Ağustos 1996, 140 sayfa Bu tez projesi için bir turbojet motor deney düzeneği kurulmuştur. Turbojet motor, bir dizel motor turbo yükleyicisinden geliştirilmiştir. Başka bir çalışmada tasarlanmış olan bir yanma odası yüksek sıcaklığa dayanıklı süper alaşım metallerden imal edilmiş ve turbo yükleyicinin kompresör ve türbini arasına yerleştirilmiştir. Bir hava almacı ve ekzos lülesi tasarlanmış, imal edilmiş ve motora monte edilmiştir. Bu turbojet motor için bir bremze kurulmuş, motor verileri bilgisayar yardımıyla toplanmış ve gerçek zamanda gözlemleme yapılmıştır. Toplanan veriler yardımıyla motorun ve motor bileşenlerinin performansı hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler : Turbojet Motor Tasarımı, Turbojet Motorların Test Edilmesi, Turbojet Motorlarda Performans Değerlendirilmesi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN, CONSTRUCTION AND TESTING OF AN EXPERIMENTAL TURBOJET Saygı, Erhan M. S. Department of Aeronautical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yalçın A. Göğüs August 1996, 140 pages An experimental turbojet engine test set-up has been designed and constructed. The turbojet engine has been developed from a diesel engine turbocharger. A combustion chamber, designed in a previous investigation, has been manufactured from high temperature superalloys and adapted between the compressor and the turbine of the turbocharger. An inlet and a propelling nozzle have been designed, manufactured and assembled to the engine. A measurement system for the experimental turbojet engine was developed, and computerized real time data acquisition during engine operation has been machieved. The data obtained were further processed to determine engine and engine component performance parameters. Keywords : Design of Turbojet Engines, Testing of Turbojet Engines, Performance Assessment of Turbojet Engines IV