Muğla yöresinde köy tavuğu ve yumurtalarında selenyum miktarları ile çiftlik tavuğu ve yumurtalarındaki selenyum miktarlarının karşılaştırılması
Comparison of selenium quantities at village grouse and eggs with farm chicken and eggs in Muğla region
- Tez No: 565532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, köy tavuğu, çiftlik tavuğu, köy tavuğu yumurtası ve çiftlik tavuğu yumurtası örneklerinde Se miktarları belirlenmiştir. Tavuk ve tavuk yumurtası numuneleri Türkiye'nin Muğla yöresinden temin edilmiştir. Gıda örnekleri, Hidrür Oluşturmalı Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (HG-AAS) kullanılarak belirlenmiştir. HG-AAS tekniğinde HC1, NaBH4 ve NaOH konsantrasyonu sırasıyla 10.0 mol/L,% 0.6 (w/v) ve % 0.4 (w/v) olarak kullanılmıştır. Argon gazının akış hızı 50 psi (4 bar) olarak ayarlanmıştır. Bu koşullar altında, 4 ug/L-70 ug/L arasında derişime sahip Se standart çözeltileri kullanılarak kalibrasyon grafiği elde edilmiştir. Daha sonra, gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri sırasıyla 1,32 µg/L ve 4,39 µg/L olarak belirlenmiştir. Yöntemin doğruluğunu test etmek için standart referans materyali olarak DOLT: 5 Dogfish Liver kullanılmıştır. Çiftlik tavuğu ve köy tavuğu kas ve ciğer örneklerinde en düşük Se miktarı 20,3 µg/kg, en yüksek Se miktarı ise 1883,1 µg/kg olarak tespit edilmiştir. Çiftlik tavuğu yumurtası ve köy tavuğu yumurta numunelerinin sarı kısmında ise Se miktarları sırasıyla 1160,4 µg/kg-2784,6 µg/kg ve 2239,7 µg/kg-2921,1 µg/kg olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the amounts of Se element were determined in some samples of free range hen, farm grouse, free range hen egg and farm chicken egg. Chicken and chicken egg samples were obtained from the Muğla region of Turkey. Food samples were determined by using Hydride Generation Atomic Absorption Spectroscopy (HG-AAS). The concentration of HCl, NaBH4 and NaOH in HG-AAS technique was 10.0 mol/L, 0.6% (w/v) and 0.4% (w/v), respectively. The flow rate of the argon gas was 50 psi (4 bar) Under these conditions, a calibration graph was obtained using standard solutions with 4 µg/L-70 µg/L Se concentration. After that, limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) values were determined as 1,32 µg/L and 4,39 µg/L respectively. In order to confirm accuracy of this method, DOLT:5 Dogfish Liver was used as standard reference material. Muscle and liver samples of farm chicken and village grouse the lowest of Se was 20,3 µg/kg, the highest of Se was 1883,1 µg/kg. In the yellow part of the farm chicken eggs and the village grouse samples, Se amount was 1160,4 µg/kg-2784,6 µg/kg and 2239,7 µg/kg - 2921,1 µg/kg, respectively.