Rahmetullah el-Hindî'nin eserlerinde teslis inancının eleştirisi
Critique of the doctrine of trinity in Rahmatullah al-Hindi's works
  1. Tez No: 565601
  2. Yazar: ABDUL REHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Dünyada hızla gelişen sömürgeleştirme faaliyetleri Hind alt kıtasına da İngilizler ile Doğu Hindistan şirketi adı altında girmiştir. Hindistan'a ticaret için gelen İngilizler zamanla ülkenin neredeyse tamamını işgal etmişlerdir. Kendileriyle birlikte Hıristiyan misyonerlerini de getirmişler ve Hind alt kıtası, dünyadaki misyoner hareketlerin önemli bir merkezi haline gelmiştir. Misyonerler İngiliz devletinin desteğini de arkalarına alarak hem maddi hem de manevi baskıyla Müslüman ve Hindu halkını dinlerini değiştirmek için zorlamışlardır. Bunun yanında İslam Dinin'e, Kur'an-ı Kerim'e ve Hz. Muhmmed'e (s.a.v) asılsız iftiralar içeren çok sayıda eser, risale ve dergiler yazmışlardır. Yazdıklarını büyük çapta yayınlamak için birçok eyalette matbaalar kurmuşlardır. Misyonerlerin bu tavırlarına sessiz kalamayan İslam âlimleri onların yazdıkları ve söylediklerine karşılık vermek için canları pahasına mücadele etmekte geri kalmamışlardır. Bu âlimler arasında dinler tarihi açısından İzharü'l-Hak eseriyle çok öneme sahip Rahmetullah El- Hindi de vardır. Bu çalışmada Rahmetullah Efendi'nin hayatı, eserleri (İzharü'l-Hak ve diğer Urduca ve Farsça olarak ele alınan eserler), sosyal faaliyetleri, misyonerlere karşı mücadelesi ve onlarla yapılan Agra münazarası ele alınmaktadır. Aynı zamanda tezin konusu olan Rahmetullah Efendi'nin eserlerinde Teslis inancına yaptığı eleştiri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The colonizational movements spreading with speed has entered into the Sub-Continent by the name of East India Trading Company. British came to India for trade but with time they occupied almost all Indian Sub-Continent. Bringing with them the missionaries Indian Sub-Continent had become one of the most important centers for Christian Mission. Missionary having moral and meterial support from British Government, has forced the Muslims and Hindus to become Christians. Beside that, the missionaries were creating alot of false liturature about Religion of Islam, Holy Quran and Muhammad the Prophet of Islam. For propagating their false liturature they had established alot of printing houses in most of the provences of Indian Sub-Continent. The Muslim scholars never styed backwards giving a refute/response to their propagating false sayings and writings. Among those Muslim scholars there was Rahmatullah Al-Hindi too, who is famous for his book Izharul Haq. This work is dealing with the life, works (İzharul Haq and other works in Urdu and Persian), social works, struggle against missionaries and the Agra debate of Rahmatullah El-Hindi. At the same time, this work examines the critique of the doctrine of Trinity in Rahmatullah Al-Hindi's works which is the title of this thesis.