Tıp Hukukunda izin verilen risk
Permissible risk in Medical Law
- Tez No: 565623
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REFİK KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tıbbi müdahalelerin hukuka uygun olmasını sağlayan gerekçeler hakkında hukukumuzda ağırlıkla hakkın kullanılması ve rıza kavramları üzerinde durulmuştur. Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle tıbbi müdahaleler de gelişmiş ve karmaşık hale gelmiştir. İnsan fizyolojisinin değişkenliği ile tıbbi müdahalelerin karmaşıklığı sebebiyle gerekli dikkat ve özen gösterilmiş olsa dahi tıbbi müdahaleler olumsuz neticelerle sonuçlanabilmektedir. Ortaya çıkan bu riskli durum tıbbi müdahalelerin izin verilen risk kapsamında değerlendirilmesine neden olmuştur. Ancak izin verilen risk kavramının hukuki niteliği ve kapsamı hakkında tartışmalar devam etmektedir. Hekimin tıbbi müdahalesi sebebiyle tazminat ve ceza sorumluluğunun ortaya çıkabilmesi için söz konusu müdahalenin hukuka aykırı olması gerekmektedir. Bu itibarla hukuka uygun bir tıbbi müdahalenin şartları değerlendirilirken izin verilen risk kavramının hukuki niteliği ve kapsamı da açıklanmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of exercise of right and consent are emphasized in our law regarding the grounds that legalize medical interventions. Medical interventions have also developed and complexified with the development of technology and science. Due to the variability of human physiology and the complexity of medical interventions, even if the necessary attention and care are taken, medical interventions may result in unfavorable results. This risky situation has caused medical interventions to be evaluated within the scope of the permissible risk. However, the debate has been continuing regarding the legal nature and scope of the permissible risk concept. The intervention must be unlawful to arise compensation and criminal liability due to the medical intervention of the doctor. In this respect, the legal nature and extent of the permissible risk concept should be explained while assessing the conditions of a lawful medical intervention.