Nano organik ince film sensörlerin organik buhar duyarlılık özellikleri
Organic vapor sensing properties of nano organic thin film sensors
  1. Tez No: 565690
  2. Yazar: BÜŞRA MİNARECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASER AÇIKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında organik tetraoksokaliks[2]arene[2]triazin (SB136) maddesi kullanılarak, Langmuir Blodgett ince film tekniği ile tek ve çok katlı ince filmler üretilmiştir. Katı alttaş olarak kuartz cam ve kuartz kristal yüzeyleri seçilmiş ve su yüzeyi üzerinde bulunan SB136 molekülleri katı yüzey üzerine transfer edilmiştir. Üretilen LB ince filmler Kuartz Mikrobalans Sistemi (KKM) ve UV-görünür bölge spektrofotometresi kullanılarak karakterize edilmiştir. SB136 ince filmler kuartz kristal üzerine kaplandıktan sonra kloroform, diklorometan, benzen ve toluen organik buharlarına maruz bırakılarak KKM sistemi ile kinetik ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar SB136 LB ince film maddesinin oda sıcaklığında sensör maddesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda, SB136 LB ince film sensörünün kloroform buharına olan tepkisinin diğer organik buharlara karşı olan tepkisinden daha çok olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, single and multi-layer thin films were produced with Lagmuir-Blodgett thin film technique by using organic tetraoxocalix [2] arene [2] triazine materials. Quartz glass and quartz crystal surface were selected as solid substrate and SB136 molecules on the water surface was transferred onto the solid substrate surfaces. The fabricated LB thin films was characterized by using Quartz Crystal Microbalance (QCM) system and UV-visible spectroscopy. After the thin films were coated onto quartz crystal, they were exposed to the chloroform, dichloromethane, benzene and toluene organic vapors and kinetic measurements were obtained using QCM system. These results shows that S136 LB thin film can be used as sensor materials at room temperature. Also it has been seen that the response of SB136 LB tin film sensor to chloroform vapor was more than the other organic vapors.