Bedensel engelli okçularda ve sağlıklı okçularda gövde stabilizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of trunk stabilization in physically disabled archers and able bodied archers
  1. Tez No: 565696
  2. Yazar: İBRAHİM ARKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Okçuluk postural denge gerektiren statik bir spordur.Bu çalışmanın amacı bedensel engelli ve sağlıklı okçuların gövde stabilizasyonu açısından karşılaştırmak ve okçuluk sporunun bedensel engellilere üzerinde olumlu etkisinin olup olmadığını incelemektir. Çalışmaya yaşları 18-55 arasında değişen 20 birey dahil edildi. Bireyler bedensel engelli okçular (n= 10) ve sağlıklı okçular (n=10) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bütün sporcular antropometrik ölçüm, normal eklem hareket açıklığı, manuel kas kuvveti ile gövde fleksiyon ve ekstansiyon enduransı açısından değerlendirildi. Bütün sporcular gövde dengesi için modifiye fonksiyonel uzanma, lateral uzanma ve bilateral uzanma testleri, yaşam kalitesi için Kısa Form 36 (SF-36), vücut algısı için Vücut Algısı Ölçeği, duygu durumu için ise Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda uzanma testlerinde sağlam grup lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu(p0,05). Fiziksel rol güçlüğü ve fiziksel fonksiyon puanları sağlıklılar lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Archery is a static sport that requires postural balance. The aim of this study was to compare the physical stabilization and healthy archers in terms of trunk stabilization and to examine whether archery sport has a positive effect on physically disabled. Twenty subjects aged between 18-55 years were included in the study. The individuals were divided into two groups as physically disabled archers (n= 10) and healthy archers (n=10). All athletes were evaluated for anthropometric measurement, normal range of motion, manual muscle strength and trunk flexion and extension endurance. All athletes were evaluated with modified functional reach, lateral sitting reach and bilateral sitting reach tests for body balance, Short Form 36 (SF-36) for quality of life, Body Perception Questionnaire for body perception, and Beck Depression Inventory for mood. As a result of evaluations, statistically significant difference was found in favor of healthy group in reach tests (p 0.05). While physical role difficulty and physical function scores were found to be statistically significant in favor of healthy individuals (p 0.05).