Oyun ve fiziki etkinlikler dersinin ilkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of the game and physical activities course on the level of primary school students attachment to school
  1. Tez No: 565720
  2. Yazar: MURAT BAHRİ ALARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OYA ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, oyun ve fiziki etkinlikler dersinin ilkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi araştırılmıştır. Araştırmada oyun ve fiziki etkinlikler dersinin düzenli olarak yapılmasıyla, ilkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkiler, ilişkisel tarama modeli kullanılarak araştırılmıştır. - Oyun ve fiziki etkinlikler dersinin düzenli yapılmasının ya da yapılmamasının ilkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerine etkisi var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde öğrenci cinsiyetleri açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğrenci yaşları açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, devlet okulu ya da özel okula devam etmeleri açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, okullarında spor salonu olup olmaması açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğretmenlerinin lisanslı sporcu geçmişi olup olmaması açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersinin uygulanmasında Fiziksel Etkinlik Kartlarını kullanıp kullanmamaları açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersinin uygulanmasında Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı kullanıp kullanmamaları açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğretmenlerinin oyun ve fiziki etkinlikler dersinin uygulanmasında kullanacakları yeterli malzemeleri olup olmaması açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğretmenlerinin cinsiyeti açısından fark var mıdır? - İlkokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinde, öğretmenlerinin yaşları açısından fark var mıdır? Araştırmamızda yukarıdaki sorularına cevaplar aranmıştır. Araştırmanın örneklemini, Küçükçekmece ilçesinde 3. ve 4.sınıflarda öğrenim gören, yaşları 8 ile 12 arasında olan 355 kız, 340 erkek olmak üzere toplam 695 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar; kendi hazırladığım“Kişisel Bilgi Formu”ve Türkçe Formunun Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması Savi, (2011) tarafından yapılan“Çocuk ve Ergenler İçin Okula Bağlanma Ölçeği (OBÖ-ÇE)”dir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tamamlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, Frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında“Tek Yönlü Varyans Analiz Testi”kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında“Bağımsız Örneklem T Testi”, normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında ise“Mann Whitney U testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluation of the effect of play and physical activities on the levels of Primary School students attachment to school was investigated. In the study, the relationships between the levels of Primary School students attachment to school were investigated using the relational screening model, with regular play and physical activities classes. - Does the regular or non-regular play and physical activities course have an effect on the level of Primary School students attachment to school? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school in terms of their gender? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school in terms of their age? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school in terms of their attendance to public or private school? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school, whether or not they have a gym in their school? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school in terms of whether their teachers have a history of licensed athletes? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school, whether their teachers use physical activity cards in the implementation of the game and physical activities course? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school in terms of whether their teachers use the play games compilation booklet in the implementation of the play and physical activities course? - Is there a difference in the level of attachment of Primary School students to school in terms of whether their teachers have sufficient materials to use in the implementation of the game and physical activities course? - Is there a difference in the level of Primary School students attachment to school, in terms of the gender of their teachers? - Is there a difference in the level of Primary School students ' attachment to school, in terms of the age of their teachers? Answers to the above questions were sought in our research. Sample of the study, Küçükçekmece district 3. and 4.there were a total of 695 students, of whom 355 were girls and 340 were boys, who were between the ages of 8 and 12. Two data collection tools were used in the research. These are the“Personal Information Form”and the“school attachment scale for children and adolescents (OBÖ-ÇE)”, which I have prepared by Savi, (2011), a study of validity and reliability of the Turkish form. While the results of the study were evaluated, SPSS Windows 22.0 program was used for statistical analysis.“One-way variance analysis test”was used to compare the normal distribution parameters between groups in addition to complementary statistical methods (mean, standard deviation, frequency) and in comparison of quantitative data.“Independent sample T test”was used for the comparison between two groups of parameters showing Normal distribution and“Mann Whitney U test”was used for the comparison between two groups of parameters showing normal distribution.